Jak sfinansować bożonarodzeniowe wydatki?

Polacy są narodem bardzo przywiązanym do tradycji świątecznych – a w szczególności tych bożonarodzeniowych. Chociaż w kwestii finansowej starają się na ogół zachować zdrowy rozsądek, to jednak świąt nie potrafią wyobrazić sobie bez stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami oraz prezentów dla rodziny i przyjaciół.

Ile Polacy wydają na święta?
Przed Bożym Narodzeniem w 2013 r. serwis bankier.pl opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte. Wynikało z nich, iż przeciętna polska rodzina planowała wydać na Boże Narodzenie ok. 1 126 zł. W porównaniu z poprzednim rokiem – czyli 2012 – była to kwota o 5 proc. większa. Należy się zatem spodziewać, że święta 2014 będą jeszcze droższe – wiele towarów oraz usług zdrożało, co stawia bardzo wielu Polaków w dość trudnym położeniu, zmuszając do sięgnięcia do kieszeni jeszcze głębiej niż dotychczas. Zapewne znacznie więcej osób niż miało to miejsce w roku ubiegłym zdecyduje się na sfinansowanie świątecznych wydatków ze środków pożyczonych od banku. W tym zaś zakresie największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe oraz kredyty na kartach kredytowych.

Kredyt gotówkowy popularnym sposobem pozyskiwania środków
Kredyty gotówkowe spośród licznych produktów finansowych oferowanych przez banki wzbudzają największe zainteresowanie. Są stosunkowo łatwo dostępne i można je przeznaczyć na dowolny cel. Kwotowa rozpiętość jest spora – mieści się w przedziale od kilkuset złotych do nawet ponad stu tysięcy złotych (w zależności od banku). Serwis ebroker.pl przygotował porównanie najlepszych ofert kredytowych za lipiec 2014 r. W zestawieniu tym wzięto pod uwagę rozmaite parametry kredytów, w tym także minimalną i maksymalną kwotę zobowiązania. I tak np. w Eurobanku i T-Mobile U.B. minimalna kwota, jaką można pożyczyć to 500 zł. Z kolei BOŚ Bank, BNP Paribas oraz Getin Noble Bank oferują kredytu gotówkowe od 1 tys. zł. W ING Banku Śląskim oraz w Banku BPS minimum wynosi 10 tys. zł – jest to zatem dobra opcja dla tych osób, które są zainteresowane większą kwotą nie tylko na świąteczne wydatki.
Najdłuższy, 120-miesięczny okres spłaty oferują Eurobank oraz T-Mobile U.B. W pozostałych przypadkach jest to od 84 do 96 miesięcy. Należy jednak mieć na względzie to, że przy niskich kwotach kredytu okres spłaty będzie krótszy. Kredyty są oprocentowane oprocentowaniem zmiennym, które w ostatecznym rozrachunku zależy od pożyczanej sumy oraz liczby rat. Są to jednak przeciętnie kilkunastoprocentowe wartości. Ponadto Serwis ebroker.pl wskazuje także na to, że ciekawe propozycje dla klientów posiadają – oprócz wymienionych powyżej banków – PLUS BANK oraz Pekso S.A. Poszukiwania najkorzystniejszej oferty najlepiej zacząć w banku, którego jest się stałym klientem – można bowiem liczyć na atrakcyjniejsze warunki, np. niższe oprocentowanie czy uproszczone formalności.

Kredyt na karcie kredytowej
Niemniej popularnym sposobem na pozyskanie środków na świąteczne wydatki jest kredyt na karcie kredytowej. Jest to niezwykle pomocne i przydatne narzędzie finansowe – pod warunkiem, że używa się go we właściwy sposób. Polega to na umiejętnym minimalizowaniu kosztów wiążących się z posiadaniem karty. Trzeba więc przede wszystkim pamiętać, by dług zawsze spłacać w terminie w okresie bezodsetkowym, najlepiej w całości, chociaż banki wymagają na ogół jedynie minimalnej wpłaty. Należy też mieć na uwadze to, w jakim celu została wydana karta – służy ona przede wszystkim dokonywaniu bezgotówkowych płatności. Znakomita większość banków nalicza opłaty za wypłacanie kartą kredytową gotówki z bankomatu oraz za dokonywanie z niej przelewów. Unikając takich operacji, można zminimalizować koszt użytkowania karty.
Przy wyborze karty kredytowej należy mieć na względzie kilka aspektów takich jak np. koszt jej wydania, opłata za roczne użytkowanie, długość okresu bezodsetkowego oraz oprocentowanie. W rankingu przygotowanym przez serwis Comperia.pl na dwóch pierwszych pozycjach uplasowały się karty kredytowe wydawane przez mBank – zwykła oraz platynowa. Na karcie zwykłej wysokość limitów wydatków wynosi od 1,5 tys. zł do 20 tys. zł., zaś długość okresu bezodsetkowego to 54 dni. Oprocentowanie kształtuje się na poziomie 16 proc., bank pobiera 10 zł za wydanie karty i 70 zł za jej roczne użytkowanie. Na karcie platynowej okres bezodsetkowy, oprocentowanie oraz opłata za wydanie karty są takie same, ale opłata roczna to już wydatek rzędu 300 zł. Z drugiej zaś strony limit wydatków jest znacznie większy – od 3 tys. zł do 200 tys. zł. Trzecia pozycja w omawianym zestawieniu przypadła karcie kredytowej Vanquis Bank. Podobnie jak i w powyższych przypadkach, tak i tutaj oprocentowanie wynosi 16 proc. Okres bezodsetkowy to 56 dni, natomiast koszt przyznania karty i roczna opłata za jej użytkowanie wynoszą tyle samo – 119,4 zł. Minimalna wysokość limitu wydatków to 1,1 tys. zł, zaś maksymalna – 5,5 tys. zł. Ponadto spore zainteresowanie wzbudzają karty wydawane przez Credit Agricole, Citi Handlowy, Bank BPH oraz Bank Millennium – produkty też również bardzo często pojawiają się w rozmaitych rankingach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>