Jak przebiega zaciąganie pożyczek przez Internet?

Internet jest wykorzystywany w dzisiejszych czasach nie tylko do zabawy czy gromadzenia informacji na interesujące nas tematy, ale również do utrzymywania stałego kontaktu z przyjaciółmi i ze znajomymi, do poszukiwania komentarzy o produktach i usługach oraz nawet do realizacji procesów pożyczkowych. W sieci wiele jest ofert pożyczek, które można zaciągnąć w trybie online. Nie ma potrzeby, aby spotykać się w tym przypadku z doradcą w banku lub w placówce partnerskiej i tam wypełniać papierowy wniosek oraz podpisywać wielostronicową umowę o pożyczkę. Pożyczka przez internet jest udzielana szybko i sprawnie, przy zachowaniu minimalnych formalności. Dzięki temu można ją otrzymać nawet w kilkanaście minut. Dotychczas prym w dziedzinie takich pożyczek wiodły firmy pożyczkowe, tzw. parabanki, ale wraz z nowelizacją rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego być może również banki będą mogły zaoferować swoim klientom pożyczki przez internet.

Jak zaciągnąć pożyczkę online?
Szybką pożyczkę chwilówkę przez Internet może zaciągnąć każda osoba, która posiada polskie obywatelstwo, jest osobą pełnoletnią i nie jest ujęta w bazach dłużników, m.in. w bazie Krajowego Rejestru Dłużników czy w bazie Biura Informacji Gospodarczej. Nie trzeba nigdzie chodzić i przyjmować u siebie w domu obcych osób podających się za doradców kredytowych i przedstawicieli firm pożyczkowych. Pod tym względem na pewno pożyczka przez internet jest udzielana w komfortowy sposób. Klient siedząc przed monitorem komputera, w dowolnym miejscu, w którym posiada dostęp do sieci internetowej, może złożyć elektroniczny wniosek pożyczkowy.
Coraz częściej klienci firm pożyczkowych wybierają właśnie kanał direct dla zaciągania zobowiązań pożyczkowych. Popularne są też szybkie pożyczki zaciągane za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych SMS, ale te są najczęściej udzielane klientom, którzy już uprzednio korzystali z usług pożyczkowych danej firmy.

Mnogość ofert pożyczkowych
Aby móc zaciągnąć pożyczkę przez internet, bez wychodzenia z domu czy z siedziby swojej firmy, powinniśmy w pierwszej kolejności znaleźć interesującą nas ofertę. Tych jest co nie miara. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „pożyczka przez internet”, aby otrzymać całą masę wyników. Porównując oferty pożyczek pozabankowych zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na łączne opłaty, jakie są związane z ofertą. Wskaźnikiem, który pozwala na optymalne porównywanie pożyczek jest RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych. Co prawda, pożyczka pozabankowa nie powinna być oprocentowana na wyżej niż 16% w skali roku, czyli czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, ale parabanki mogą doliczać wysokie prowizje za przystąpienie do pożyczki czy inne opłaty, m.in. za udzielenie pożyczki w domu klienta. Nie można generalizować, że wszystkie firmy udzielające pożyczek online postępują w ten sam sposób, ale zawsze powinniśmy mieć to na uwadze.

Wniosek pożyczkowy
Po wybraniu interesującej oferty pożyczkowej, powinniśmy złożyć elektroniczny wniosek o pożyczkę. Jego wysłanie najczęściej jest równoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu pożyczkowego. Jeśli firma pożyczkowa udzieli pozytywnej decyzji kredytowej, klient musi wyrazić zgodę na zawarcie na odległość umowy pożyczkowej.
Na ogół, we wniosku pożyczkowym musimy podać minimum danych osobowych, adresowych, numer telefonu komórkowego i konta bankowego. Wymagane jest też określenie swoich miesięcznych dochodów, choć tylko niektórzy pożyczkodawcy żądają nadesłania zaświadczenia od pracodawcy czy wyciągu z konta bankowego. Pożyczki udzielane przez internet mają minimalizować formalności i pozwolić klientom na szybkie uzyskanie pożądanej kwoty. Tylko nieliczne firmy pożyczkowe, np. Wonga.com sprawdzają klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

Wypłata pożyczki
Decyzja kredytowa najczęściej podejmowana jest dopiero po dokonaniu przez pożyczkobiorcę przelewu weryfikacyjnego na konto firmy pożyczkowej. Jeśli dane z przelewu są zgodne z tymi, jakie zostały umieszczone we wniosku pożyczkowym, pożyczkodawca może udzielić zobowiązania. W przeciwnym wypadku, klient uzyska odpowiedź odmowną.

Szybka pożyczka online z banku
Firmy pożyczkowe nie mają obecnie monopolu na udzielanie szybkich pożyczek gotówkowych przez internet. Taką ofertę prezentują również banki, np. mBank. Ten największy bank internetowy w Polsce zapewnia, że udzieli szybkiej pożyczki gotówkowej nawet w czasie krótszym niż minuta. Samą decyzję kredytową mBank podejmuje w sposób automatyczny, po złożeniu wniosku kredytowego. Wniosek polega na określeniu kwoty kredytu i okresu spłaty, a następnie kliknięciu przycisku „Dalej”. Oferta dostępna jest tylko dla stałych klientów, posiadającym w mBanku konto.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>