Jak poradzić sobie z problemami z terminowym opłacaniem rachunków?

Gdy spłata rachunków staje się problemem, jest to zazwyczaj ostatni moment, w którym możemy pomyśleć nie tylko o naszej aktualnej kondycji finansowej, ale i o tym, jak uporać się z problemami piętrzącymi się przed nami, aby zapobiec nieszczęściu. Pojawienie się pierwszych trudności ze spłatą podstawowych zobowiązań nie oznacza jeszcze, że lada moment stracimy cały swój majątek, musimy mieć jednak świadomość tego, że prawdopodobieństwo zaistnienia takiego stanu rzeczy jest większa niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej. Jak zatem postępować, aby skorzystać z ostatniej szansy na uporanie się z zadłużeniem?

Najważniejszy jest plan
Teoretycznie, zadanie stawiane przed potencjalnymi dłużnikami nie należy do skomplikowanych. Rachunki należą do tych zobowiązań, które muszą być spłacane w pierwszej kolejności, jeśli więc mamy do czynienia z problemami w tym zakresie, najłatwiej będzie nam rozwiązać je zaciągając stosowny kredyt w banku lub pożyczkę w instytucji pozabankowej. Niestety, właśnie takie proste rozwiązanie doprowadziło już do katastrofy wielu dłużników, zanim więc zdecydujemy się na jego wprowadzenie w życie poszukajmy luk w pozornie idealnym planie. Okazuje się, że jest ich co najmniej kilka.
Najpoważniejsza związana jest z tym, że mówimy o zobowiązaniu, które trzeba spłacić, a skoro nie mamy pieniędzy niezbędnych do zapłacenia rachunków, mamy podstawy oczekiwać, że również zgromadzenie środków koniecznych do spłaty rat pożyczki będzie problematyczne. Owszem, nie brakuje instytucji pozabankowych przyznających pożyczki bez BIK, możemy więc liczyć na to, że któraś z nich pomoże nam i w takiej sytuacji. Warto mieć jednak świadomość tego, że podążamy drogą donikąd, która nie daje nam już szans na wycofanie się.
Jak zatem uporać się z problemem? Kluczem do sukcesu wydaje się przede wszystkim dobry plan, przed zaciągnięciem pierwszej pożyczki powinniśmy więc zastanowić się nad tym, jak poważne są nasze problemy i jak mogą być one rozwiązane. Być może jesteśmy w stanie ograniczyć nasze wydatki na tyle, aby poradzić sobie w najtrudniejszym momencie bez wsparcia z zewnątrz? W takim przypadku pomocna pożyczka na rachunki jest znakomitym rozwiązaniem, wiemy bowiem, że ograniczając inne wydatki nie tylko szybko ją spłacimy, ale również nie będziemy musieli korzystać z kolejnego zobowiązania o zbliżonym charakterze. Może okazać się również, że trudna sytuacja stanie się mniej skomplikowana, jeśli podejmiemy dodatkową pracę. Niemal na pewno nie będzie to praca naszych marzeń i z całą pewnością przyczyni się do tego, że trudno będzie nam zregenerować siły po jej zakończeniu. Jeśli jednak założymy, że ma ona charakter tymczasowy, a jednocześnie poprosimy o wsparcie innych domowników, z pewnością związane z nią niedogodności okażą się łatwiejsze do zniesienia. Niekiedy okazuje się również, że pomoc w spłacie rachunków uzyskamy wówczas, gdy zdecydujemy się na uszczuplenie naszego majątku. W wielu domach nie brakuje rzeczy atrakcyjnych, nikomu jednak niepotrzebnych. Gdy widmo kryzysu staje się coraz poważniejsze, ich sprzedaż może okazać się znakomitym rozwiązaniem.

Kredyt czy pożyczka na spłatę rachunków?
Gdy wiemy już, jakie działania mogą przyczynić się do tego, że relatywnie szybko uporamy się z ciążącymi na nas zobowiązaniami, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, czy w spłacie rachunków bardziej pomoże nam kredyt gotówkowy, czy też pożyczka pozabankowa. Nietrudno się domyślić przy tym, że nie ma jednej tylko odpowiedzi na tak postawione pytanie.
Teoretycznie, w pierwszej kolejności zawsze powinniśmy kierować się do siedziby któregoś z banków. Kredyt gotówkowy znany jest jako ten, który jest przyznawany na najbardziej liberalnych zasadach, korzystając z pomocy banku mamy przy tym prawo oczekiwać, że będzie on wolny od kosztów dodatkowych, z których słyną pożyczki pozabankowe. Niestety, coraz częściej przekonujemy się o tym, że optymistyczne założenie opiera się na błędnych przesłankach. Owszem, kredytodawca stara się zachęcić kolejnych klientów do skorzystania ze swoich usług, w zdecydowanej większości przypadków banki przyznają jednak kredyty celowe. Jeśli zatem pracownik instytucji o takim charakterze dowie się, że pieniądze potrzebne są nam po to, aby uregulować rachunki, z pewnością okaże się, że przyznanie wsparcia wolnego od dodatkowych opłat nie będzie możliwe. Jeśli jednocześnie okaże się, że nasze problemy finansowe już dają o sobie znać, skorzystanie z pomocy banku zostanie zablokowane lub obwarowane takimi ograniczeniami, że przestanie być dla nas opłacalne.
Korzystając z pożyczek pozabankowych musimy liczyć się z tym, że udzielająca ich instytucja obciąży nas prowizją, opłatą administracyjną, a nawet ubezpieczeniem. Niemal zawsze możemy jednak liczyć na to, że pomoc zostanie nam udzielona wyjątkowo szybko, a tym samym możliwa będzie spłata rachunków w terminie i zabezpieczenie się przed ryzykiem pojawienia się odsetek karnych. Pożyczki na ogół przyznawane są zresztą na dowolny cel, jeśli więc nie mamy takiej ochoty, nie musimy mówić nikomu o skali naszych problemów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>