Jak pokryć zobowiązania podatkowe przy braku wolnych środków?

Przedsiębiorca zmuszony jest odprowadzać podatki i składki do Urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do innych instytucji państwowych i samorządowych. Brak opłacanych składek ZUS prowadzi do możliwości odmowy leczenia w publicznych szpitalach. Natomiast brak uregulowanych zobowiązań wobec Urzędu skarbowego może doprowadzić nawet w ostateczności do zajęcia konta przez komornika. Jak zaradzać takim sytuacjom?

Przeterminowane płatności niszczą płynność
Cóż tego, że firma generuje wysoką sprzedaż, skoro jest ona wirtualna, a za wystawianymi fakturami nie idą faktyczne przelewy? Według danych portalu wp.pl z 2013 roku, aż 75 proc. faktur jest opłacana przez polskie firmy po terminie płatności. W przypadku 7 proc. firm brak terminowych płatności prowadzi do redukcji zatrudnienia, jako że firma musi szukać oszczędności. W dłuższym okresie czasu trafianie na nierzetelnych płatników może prowadzić nawet do zamknięcia działalności. Podobne dane pojawiają się w publikacjach PAP. Według nich aż 69,5 proc. faktur w Polsce w 2013 roku zostało zapłaconych z poślizgiem. Fatalnie prezentuje się Polska na tle innych krajów europejskich. Dla porównania w Danii przedterminowe płatności to zaledwie 12,2 proc wszystkich.
W Polsce firmy rozliczające się z podatku dochodowego i VAT, opłacają comiesięczne lub cokwartalne zaliczki na podatek, które wynikają z uzyskanych wyników w poprzednim miesiącu. Termin płatności podatku dochodowego to 20-sty dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie. W przypadku podatku VAT to dzień 25-ty. Jak sobie poradzić z problemem braku środków na płatność podatków w terminie?

Kredyt czy pożyczka?
Mając na uwadze fakt, że opóźnienia mogą wpłynąć na wzmożone kontrole ze strony fiskusa, jak również mogą stawiać osobę przedsiębiorcy w nienajlepszym świetle, warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby tylko opłacić podatek w terminie. Jeśli nie dysponujemy nawet środkami prywatnymi, najlepszym rozwiązaniem będzie poszukiwanie zewnętrznego finansowania. Optymalnie jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od minimum 12 miesięcy, ponieważ dzięki temu będzie miał szanse na kredyt. Bardzo ważne również, aby nie posiadał innych zobowiązań, ale jeśli już je ma, to kluczowe jest ich terminowe spłacanie. Brak negatywnych wpisów w BIK to podstawowy warunek weryfikowany przed banki przy badaniu zdolności kredytowej. Najłatwiej pożyczki dla przedsiębiorców na podatek można uzyskać w banku, w którym posiadamy konto firmowe. Jeśli faktycznie obroty na nim są wysokie, bank może przyznać kredyt gotówkowy w ciągu dosłownie kilku minut. Przykładowo mBank co pewien czas szacuje jaką kwotę może przyznać danemu przedsiębiorcy bez dodatkowych formalności i pozostawia taką informację klientowi do względu po zalogowaniu na konto. Kwota jaką można w ten sposób otrzymać to nawet kilkadziesiąt tysięcy.
Aby zaradzić problemom podatkowym, warto posiadać debet w koncie. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca pilnie potrzebuje gotówki, może skorzystać z dodatkowego limitu. Koszt takiego debetu w koncie to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie – zależy od wysokości przyznanego debetu.

Przy braku zdolności…
Jeśli przedsiębiorca nie posiada zdolności kredytowej w banku to nie otrzyma środków w żadnej instytucji bankowej. Jedynym rozwiązaniem pozostają pożyczki dla przedsiębiorców w parabankach. O ile tylko przedsiębiorca rozsądnie przeprowadzi cały proces zdobywania tych środków, to może się okazać, że pożyczka nie będzie go kosztowała ani złotówki. Wystarczy wykorzystać oferty pożyczek za darmo. Wnioskując może otrzymać:
• 1400 zł w Vivus.pl,
• 3000 zł w Kredito24.pl,
• 1000 zł w NetCredit,
• 500 zł w London, Viasms.pl, OkMoney.pl I filarum.pl.
W sumie można w ten sposób zebrać ponad 7 tysięcy na spłatę zobowiązań podatkowych. Przy czym pożyczki te będą darmowe wyłącznie w przypadku terminowej spłaty. W przeciwnym wypadku firmy pożyczkowe będą naliczały karne odsetki za każdy dzień zwłoki. Formalnością są tutaj minimalne.
W przypadku wysokich zobowiązań podatkowych, kiedy chodzi nawet o kilkaset tysięcy złotych, odpadają możliwości darmowych pożyczek. Tak duże sumy oferuje np. Pomocna Pożyczka, ale tutaj musimy się już liczyć z koniecznością pokrycia kosztów pożyczki.

Dług w US nie taki straszny?
W chwili obecnej odsetki ustawowe od zaległości podatkowych wynoszą 13 proc. w skali roku, co oznacza, że zobowiązanie jest teoretycznie dużo mniej kosztowne niż wysoko oprocentowana chwilówka czy kredyt gotówkowy. Pamiętajmy jednak, że negatywna historia z płatnością podatków może prowadzić do częstszych kontroli ze strony US, ale również może zmniejszyć zdolność kredytową. Za każdym razem kiedy przedsiębiorca będzie próbował ubiegać się o kredyt według standardowej procedury, zmuszony będzie między innymi do dostarczenia zaświadczenia o niezaleganiu z płatnością podatków do Urzędu skarbowego. Brak zaświadczenia całkowicie odbiera możliwość otrzymania wysokiego kredytu – pozostaje wyłącznie uproszczona procedura, która dostępna będzie tylko w wybranych bankach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>