Jak podbudować studencki budżet?

Studenci nie mają nieograniczonych środków finansowych do dyspozycji. Najczęściej osoby na studiach, które uczą się w innym mieście, muszą korzystać z zewnętrznych form wsparcia finansowego. Jeśli rodzice żaka nie mają wystarczająco pieniędzy, aby płacić za jego naukę na wybranej uczelni, student musi pomyśleć o tym, aby iść do pracy, uzyskać stypendium naukowe, socjalne czy sportowe, albo też zaciągnąć kredyt studencki. Pożyczki dla studenta udzielą również firmy parabankowe, ale w takim przypadku powinien on liczyć się z tym, że koszty pożyczki mogą być wysokie. Niemniej, często nie ma innego wyjścia, jak zwrócić się do firmy pożyczkowej po pieniądze. Jak studenci powinni podbudowywać swoje budżety.

Pieniądze od rodziców
W wielu przypadkach źródłem studenckiego budżetu są dochody rodziców. Matka i ojciec pracują zawodowo po to, aby umożliwić swojemu dziecku dobry start w przyszłość i studia na prestiżowej uczelni, często w innym mieście. Nie można określić, ile minimalnie kosztuje utrzymanie studenta. Wszystko zależy od tego, czy potrafi on właściwie gospodarować się uzyskanymi środkami finansowymi, a z tym jest niestety różnie. Prawdziwą „szkołę życia” przechodzą studenci pierwszych lat studiów, którzy wyrwali się spod opiekuńczych ramion rodziców i teraz muszą sobie samodzielnie radzić w akademiku czy na prywatnej stancji. Skutki takiego życiowego testu mogą być takie, że żak po tygodniu przebywania w innym mieście, samemu, bez nadzoru i opieki rodziców, wysyła błagalne prośby o dosłanie pieniędzy na życie. Pierwsze imprezy, własne przyjemności i koszty codziennego życia powodują, że budżet przeznaczony przez żaka na cały miesiąc, rozchodzi się w ciągu jednego tygodnia. Dopiero z czasem student wie, jak gospodarować pieniędzmi, aby wiecznie nie chodzić głodnym. Takie sytuacje nie dotyczą młodych ludzi pochodzących z bogatych rodzin, którzy mają w zasadzie nieograniczony budżet. Takich osób jest jednak mało, zwłaszcza na publicznych uczelniach wyższych. W prywatnych jest to właściwie normą.

Stypendia źródłem dochodu studenta
Stabilnym, a co najważniejsze – darmowym źródłem dochodu studenta mogą być różnorodne stypendia. Wypłacane są jednorazowo lub co miesiąc, najczęściej przez uczelnie wyższe, ale też przez samorządy, ministerstwo, Unię Europejską lub fundacje. Stypendia wypłacane są w kwocie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Atrakcyjnym stypendium jest wsparcie od ministra dla 1000 wybitnie uzdolnionych studentów z całej Polski. Stypendium wynosi około 15 tys. zł i jest wypłacane jednorazowo, najpóźniej do 15 grudnia. Od resortu nauki można uzyskać również pieniądze na własne badania – nawet do 200 tys. zł na projekt badawczy, minimum 2,5 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia, w ramach akademickich, Diamentowych Grantów.
Najłatwiej żakom uzyskać wsparcie finansowe od uczelni w ramach stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium socjalnego dla ubogich studentów, stypendium dla osób niepełnosprawnych itp. Stypendia socjalne są wypłacane dla osób w trudnej sytuacji materialnej, w kwocie kilkuset złotych miesięcznie.
Problem jednak w tym, że na wypłatę stypendium, nawet socjalnego, należy poczekać czasem trzy miesiące. Student otrzymuje więc wypłatę pierwszej raty stypendium wraz z wyrównaniem za dwa wcześniejsze miesiące, w grudniu. Musi przeżyć październik i listopad korzystając z innych środków finansowych. Zapobiegliwy żak zgromadzi je podczas wakacji, idąc do pracy. Jeśli jednak nie może korzystać z własnych oszczędności, pozostaje mu ubieganie się o kredyt lub pożyczkę.

Pożyczka z parabanku dla studenta
Student nie jest modelowym klientem dla udostępnienia mu kredytu, ale w parabankach działających na polskim rynku finansowym nie powinien mieć większych problemów z uzyskaniem pożyczki. Akurat parabanki udzielają pożyczek na stosunkowo krótki termin. Jeśli żak wie, że otrzyma stypendium, ma pewność, że w terminie wskazanym przez pożyczkodawcę będzie mógł spłacić całe swoje zobowiązanie wobec parabanku. Pożyczki dla studenta nie muszą być bardzo wysoko oprocentowane. Warto znaleźć ofertę pożyczki darmowej. Jeśli po raz pierwszy zaciągamy pożyczkę w Vivus.pl możemy liczyć na 30-dniowy okres kredytowania i pożyczkę do kwoty 1400 zł. Jest to jedna z alternatyw, z jakiej student może skorzystać, chcąc podbudować swój budżet na początku roku akademickiego.

Kredyt studencki
Będąc na studiach można postarać się o uzyskanie kredytu studenckiego. Jest to preferencyjne zobowiązanie, które wypłacane jest w transzach miesięcznych po 600 zł każda, przez 10 miesięcy w roku. Kredyt może być wypłacany przez cały okres studiów podstawowych i doktoranckich, a jego spłata musi rozpocząć się w dwa lata po uzyskaniu dyplomu magisterskiego, inżyniera czy dyplomu doktoranta. Kredyt jest oprocentowany w minimalny sposób, dlatego stanowi korzystną alternatywę dla pozyskania pieniędzy na studia i życie studenckie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>