Jak obniżyć koszt pożyczki?

Liczba firm, które oferują nam pożyczki gotówkowe systematycznie rośnie, zdecydowana większość z nich poleca nam przy tym swoje usługi reklamując je jako wyjątkowo korzystne i opłacalne. Niestety, nie każda korzystna pożyczka jest taką w rzeczywistości.

Ile ja za to zapłacę, czyli o kosztach pożyczki

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na atrakcyjność zobowiązania finansowego. Wysoko cenimy krótki czas rozpatrywania naszego wniosku, profesjonalną i miłą obsługę, umowę, która składa się zaledwie z kilku punktów oraz obecność w niej zapisów pozwalających nam na chwilowe wstrzymanie się ze spłatą rat w sytuacji, w której nasza kondycja finansowa uległaby pogorszeniu. Nie da się jednak ukryć, że za naprawdę korzystną uznajemy przede wszystkim tę pożyczkę, której zaciągnięcie i spłata wiąże się z minimalnymi kosztami, tylko wtedy bowiem możemy mieć pewność, że zwrócenie się do instytucji finansowej o wsparcie było opłacalne.
Rzeczywisty koszt pożyczki to składowa kilku elementów. Stosunkowo najlepiej jest nam znane oprocentowanie nominalne, gdy bowiem pożyczkodawcy reklamują się w mediach, właśnie jego wysokość jest przez nich akcentowana szczególnie intensywnie. Nie możemy jednak zapominać o tym, że nie jest to jedyny wydatek, z którym musimy liczyć się podczas spłacania zobowiązania.
Wcale nie mniej istotna okazuje się być prowizja, jest to bowiem swego rodzaju nagroda dla instytucji finansowej, która podejmuje wysiłki mające na celu upewnienie się, że warto nam zaufać i pozwolić na zaciągnięcie zobowiązania. Minęły już czasy, w której wysokość prowizji wywoływała irytację nie tylko klientów, ale i ekonomistów interesujących się kredytami i pożyczkami gotówkowymi w Polsce, nadal jednak warto zwracać na nią szczególną uwagę zwłaszcza, że instytucje finansowe potrafią być bardzo oryginalne i niejednokrotnie życzą sobie dodatkowych opłat za bardzo dziwne usługi.
Nie mniej obciążające bywają koszty dodatkowe. Intuicyjnie unikamy tych pozabankowych instytucji finansowych, które oczekują płacenia ich jeszcze przed udzieleniem na wsparcia finansowego, nie stronią od nich jednak także te podmioty, które powszechnie są uważane za wiarygodne. Najbardziej popularnym kosztem dodatkowym jest ubezpieczenie pożyczki, bywa jednak i ta, że inne nasze działania mogą skutkować koniecznością wnoszenia opłat.

Jak obniżyć koszt pożyczki?

1. Korzystanie z ofert instytucji, które współpracowały już z nami
Osoby, które korzystają z pożyczek raz na jakiś czas, a jednocześnie spłacają je w terminie nie pozostawiając nieprzyjemnego wrażenia, mogą na tym skorzystać. Każde spłacone w terminie zobowiązanie przyczynia się do tego, że są bardziej atrakcyjnymi klientami, każde też sprawia, że mogą liczyć na coraz lepsze traktowanie. Przed zaciągnięciem kolejnej pożyczki można zatem zwrócić uwagę pracownika firmy, z której oferty się korzysta, że jest to nasza kolejna wizyta. Oprocentowanie nominalne z pewnością nie zostanie wówczas obniżone, może się jednak okazać, że zapłacimy mniejszą prowizję.
2. Negocjowanie oferty
Bez względu na to, czy korzystamy z pożyczki gotówkowej po raz pierwszy, czy jest to nasze kolejne spotkanie z instytucją udzielającą takiej formy wsparcia, możemy próbować wynegocjować lepsze warunki współpracy. Oczywiście, szanse na powodzenie negocjacji są tym większe, im więcej sami możemy zaproponować, o najlepszych rezultatach mówi się więc wówczas, gdy negocjuje się pożyczki opiewające na wysokie kwoty. Nigdy jednak nie warto zakładać z góry, że ta forma obniżenia kosztów pożyczki jest nieskuteczna, może się bowiem okazać, że sama wiara w to będzie nas sporo kosztować.
3. Porównywanie kilku ofert
Jeśli nie musimy działać natychmiast i jesteśmy w stanie poczekać kilka dni na wypłatę pieniędzy, powinniśmy zastanowić się i nad tym, czy oferta, która nas skusiła, rzeczywiście jest najbardziej wartościową z propozycji obecnych w danym momencie na rynku. W tym celu warto zestawić ze sobą przynajmniej kilka konkurencyjnych rozwiązań zwłaszcza, że sama czynność ich porównywania nie jest ani czasochłonna, ani skomplikowana. Na stronach internetowych poświęconych zagadnieniom ekonomicznym bardzo często możemy znaleźć zestawiania pomagające nam w zorientowaniu się, którzy pożyczkodawcy zasługują na największe zainteresowanie z naszej strony. Pomocne okazują się również specjalne programy komputerowe, które pozwalają na wprowadzenie danych o kilku pożyczkach. Twórcy wspomnianych programów przypominają nam, że są to przede wszystkim narzędzia pomocnicze, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że ułatwiają one znalezienie takiego rozwiązania, które rzeczywiście będzie mogło być uznane za korzystne.
4. Wydłużenie czasu spłaty zobowiązania
Decyzja o tym, aby pożyczkę spłacać dłużej jest dość kontrowersyjna, nie brakuje jednak osób, które zastanawiają się i nad taką ewentualnością. Zdarza się, że potrzebujemy pilnie pieniędzy, mamy jednak sporo innych zobowiązań i ryzyko wpadnięcia w pułapkę zadłużenia jest realne. W takiej sytuacji korzystna pożyczka to przede wszystkim ta, która nie obciąża budżetu i którą spłaca się niejako „przy okazji” innych zobowiązań.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>