Gdzie i w jakim celu najczęściej szukamy wsparcia finansowego?

Zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe już od dłuższego czasu są oblegane przez klientów zainteresowanych skorzystaniem z ich usług. Klienci ci najczęściej poszukują pożyczek na dowolny cel, mówiąc o swoich oczekiwaniach wskazują przy tym na krótki czas rozpatrywania ich wniosku, elastyczną politykę instytucji finansowej i możliwość starania się o większe kwoty wsparcia.

Na co pożyczamy pieniądze?
Zarówno poszczególne instytucje finansowe, jak i portale ekonomiczne starają się uzyskać odpowiedź na pytanie o to, w jakim celu pożyczamy pieniądze, okazuje się przy tym, że nie ma tylko jednego powodu, który skłaniałby nas do podjęcia decyzji o wizycie w parabanku lub siedzibie jednego z banków komercyjnych. Gdybyśmy chcieli wskazać te cele, które pojawiają się najczęściej, z pewnością w pierwszej kolejności musielibyśmy zwrócić uwagę na osoby, które korzystają ze wsparcia finansowego chcąc wyremontować mieszkanie. Remont często jest koniecznością z uwagi na nienajlepszy stan nieruchomości, nie da się przy tym ukryć, że znajduje uzasadnienie także jako inwestycja, która poprawia jej wygląd i sprawia, że mieszka się nam lepiej.
Systematycznie rośnie też liczba osób, które korzystają ze wsparcia finansowego, aby ratować swoje zdrowie. Tu warto wspomnieć choćby o wyjątkowo drogich usługach stomatologicznych, nie brakuje jednak klientów banków i parabanków decydujących się na zabiegi chirurgiczne lub okulistyczne. Wiele osób już dawno straciło cierpliwość do polskiej służby zdrowia wychodząc z założenia, że jak długo nie jest to konieczne, lepiej nie mieć z nią do czynienia. Dostrzegliśmy też, że korzystanie ze wsparcia oferowanego przez placówki prywatne naprawdę się opłaca, możemy bowiem liczyć nie tylko na fachową pomoc, ale i na to, że będzie nam ona oferowana z dużym zaangażowaniem. Owszem, utyskujemy na jej wysoki koszy, jesteśmy jednak skłonni do ponoszenia go.
Niestety, martwić może to, że wcale nie mniejszy jest odsetek kredyto- i pożyczkobiorców, którzy poszukują wsparcia finansowego nie po to, aby spełniać marzenia, ale po to, aby przetrwać od wypłaty do wypłaty. Wiele osób zarabia jedynie pensję minimalną, nie brakuje przy tym zakładów pracy, które mają trudności z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń. W regionach dotkniętych dużym bezrobociem porzucenie nawet takiego zakładu pracy jest posunięciem, które można ocenić mianem dość ryzykownego, nie zaskakuje więc to, że poszukujemy zastrzyku finansowego z innych źródeł.
Pożyczanie pieniędzy, aby przetrwać „do pierwszego” ma jeszcze jedno smutne następstwo, nadal duży jest bowiem odsetek osób, które zaciągają kolejne pożyczki na dowolny cel przede wszystkim po to, aby spłacić poprzednie zobowiązania. Taka praktyka jest krytykowana jako krótkoterminowa, analitycy ekonomiczni przestrzegają przy tym, że jest najprostszą drogą wiodącą ku pętli zadłużeniowej. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób nie ma innej alternatywy, z której mogłyby skorzystać.

Gdzie szukamy wsparcia finansowego?
Choć rynek usług bankowych systematycznie się poszerza i debiutują na nim nowe instytucje, okazuje się, że ciągle jeszcze można określać nas mianem bankowych konserwatystów. Gdy potrzeba nam pieniędzy kierujemy się przede wszystkim ku bankowi, z którym współpracujemy od lat i to nawet pomimo tego, że konkurencja ma nam często znacznie więcej do zaoferowania. Zastanawiając się nad przyczynami takiego stanu rzeczy nie możemy nie zwrócić uwagi na to, że kluczowe znaczenie ma wygoda, jeśli bowiem współpraca z bankiem macierzystym gwarantuje nam brak zbędnych formalności i szybki dostęp do środków finansowych, jesteśmy przymknąć oko na jej ewentualne niedoskonałości. Ważne jest dla nas i to, że wiele banków komercyjnych uzależnia przyznanie nam wsparcia na dowolny cel od podjęcia przez nas decyzji o skorzystaniu z innych produktów finansowych, na ogół zdecydowanie mniej atrakcyjnych. Na niewiele zdaje się nam tanu kredyt gotówkowy, jeśli mamy świadomość tego, że jego uzyskanie jest możliwe tylko wówczas, gdy zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, które tanim już nie jest.

Nie tylko banki
Nie zawsze chcemy informować bank o naszych planach i wyjaśniać jego pracownikowi, dlaczego znowu potrzebujemy pieniędzy. W takiej sytuacji możemy poszukać wsparcia u bliższych lub dalszych krewnych, możemy jednak również skorzystać z pożyczki na dowolny cel oferowanej przez jedną z wielu pozabankowych instytucji finansowych. Właśnie drugie z wymienionych rozwiązań cieszy się obecnie wyjątkowo dużą popularnością, trudno przy tym polemizować z osobami, które opowiadają się za nim.
Zwolennicy pożyczek pozabankowych nie negują tego, że ich rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) ciągle jeszcze jest znacząco wyższa niż ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych. Podkreślają jednak, że w zamian otrzymujemy: zwolnienie z obowiązku spełniania licznych wymogów formalnych, krótki czas rozpatrywania wniosku o udzielenie wsparcia, możliwość zaciągnięcia zobowiązania bez konieczności wychodzenia z domu i szansę na to, że pożyczka spłacona w terminie pozwoli nam na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania na bardziej korzystnych warunkach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>