Formalności w banku – jakich należy się spodziewać?

Zaciągając jakikolwiek kredyt w banku zawsze musimy spodziewać się konieczności załatwiania szeregu różnych formalności oraz przechodzenia przez dość skomplikowany proces, który może sprawić nam sporo problemów. Takie formalności mogą oczywiście znacznie się od siebie różnić w zależności od tego, jaki dokładnie kredyt akurat zaciągamy, choć z drugiej strony można wskazać z nich które obowiązują właściwie w każdym przypadku. Warto rzecz jasna zapoznać się z nimi nieco bliżej – jedynie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się będziemy w stanie w miarę łatwo i bez większych problemów przejść przez cały ten proces. Oczywiście, niektóre formalności oraz związane z nimi wymagania ze strony banku sprawiają, że niektóre osoby mogą mieć spore problemy z otrzymaniem danego kredytu; tym bardziej warto nieco więcej dowiedzieć się na ich temat.

Czym jest zdolność kredytowa i jak się ją sprawdza?
Podstawowym kryterium które ma decydujący wpływ na to, czy dany bank będzie chciał nawiązać z nami współpracę jest nasza zdolność kredytowa. Składa się na nią szereg różnych czynników, przez co sam proces jej oceniania może czasami być nieco czasochłonny. W grę wchodzi tu oczywiście nasza sytuacja finansowa oraz status zawodowy. Aby mieć realne szanse na otrzymanie interesującego nas kredytu musimy przede wszystkim udokumentować nasze zatrudnienie i przedstawić wyciąg z konta bankowego za określony czas, potwierdzający wpływające na nie zarobki. Równocześnie jednak sam fakt posiadania stałego zatrudnienia często nie jest tutaj wystarczający; bank zwróci uwagę na to, jaką dokładnie pracę wykonujemy i czy w najbliższym czasie nie istnieje ryzyko utraty przez nas posady. W przypadku przedsiębiorców może to być nasze dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu firmy – jeśli dopiero stawiamy w tym swoje pierwsze kroki, to bank może podchodzić dość sceptycznie do udzielenia nam kredytu. Oprócz tego spore trudności często napotykają tutaj młodsze osoby, bowiem banki biorą pod uwagę również wiele szczegółów naszego życia prywatnego. Aby otrzymać większy kredyt najlepiej jest być człowiekiem ustatkowanym, posiadającym rodzinę i własny majątek.
Przy tej okazji warto wspomnieć także o historii kredytowej, która odgrywa tutaj niezwykle istotną rolę. Banki mają zazwyczaj nieograniczony dostęp do informacji na temat zaciąganych przez nas w przeszłości kredytów – jakiekolwiek problemy z ich terminowym spłacaniem, nawet jeśli spotkały nas one wiele lat temu, mogą poważnie zaszkodzić nam w czasie brania większości pożyczek.

Jakie dokumenty należy dostarczyć?
Lista dokumentów które musimy dostarczyć do naszego banku znacznie się od siebie różni, oczywiście w zależności od konkretnego kredytu. Zawsze są to rzecz jasna dokumenty potwierdzające naszą tożsamość; w przypadku mniejszych pożyczek takich jak kredyty gotówkowe wystarczy nam tylko dowód tożsamości, ale przy poważniejszych kredytach często potrzebne są dwa dokumenty tego typu. W związku ze sprawdzaniem wyżej opisanej zdolności kredytowej, bank będzie od nas oczekiwał szeregu zaświadczeń z naszego zakładu pracy oraz wyciągu z konta bankowego, na które wpływa nasze wynagrodzenie. Jeśli bierzemy kredyt na firmę, często będziemy musieli również dostarczyć dokumenty z urzędu skarbowego potwierdzające, że w danym momencie mamy uregulowane wszystkie kwestie podatkowe i nie zalegamy z żadnymi opłatami.
W wielu przypadkach wymagane są dokumenty związane z konkretnym celem, na jaki zaciągamy kredyt. Jeśli pieniądze te przeznaczamy na zakup mieszkania albo budowę domu, powinniśmy skompletować całą dokumentację danej nieruchomości – podobnie jest w przypadku kredytów samochodowych. Wyjątkiem są kredyty gotówkowe, gdzie pieniądze pożyczamy na praktycznie dowolny cel, dzięki czemu żadne dokumenty nie są wymagane.

Gdzie formalności są najmniejsze?
Jak zatem widać, konieczność załatwiania wielu różnych formalności towarzyszy nam przy zaciąganiu praktycznie każdego kredytu w banku. Istnieją jednak pewne wyjątki, przy których nie będziemy musieli przejmować się praktycznie żadnymi rzeczami tego typu. Są to przede wszystkim wspomniane już wyżej kredyty gotówkowe – zazwyczaj trzeba tu jedynie okazać dowód osobisty oraz załatwić krótką procedurą związaną z podstawowym sprawdzeniem naszej zdolności kredytowej. Jeszcze mniejsze wymagania obowiązują przy pożyczkach pozabankowych. Również i tutaj pożyczamy pieniądze na dowolny cel, choć w tym wypadku nie musimy nawet udowadniać zdolności kredytowej. Fakt, przy takich pożyczkach nie będziemy mogli raczej oczekiwać żadnych wielkich sum pieniędzy, choć taka mniejsza i pomocna pożyczka zawsze się przyda – można z tego korzystać chociażby w sytuacji, gdy szybko potrzebujemy pomocy finansowej na jakiekolwiek nieoczekiwane wydatki. Warto o tym wiedzieć, bowiem najróżniejsze formalności oraz procedury bankowe mogą być sporym problemem dla wielu ludzi korzystając z kredytów, a usługi takie pokazują, że nie zawsze muszą one być konieczne. Czasami wystarczy jedynie skorzystać z odpowiednich rozwiązań aby móc uniknąć wszystkich trudności tego typu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>