Dobre metody finansowania drogich prezentów

Przeciętnie zarabiający Polak jest na ogół w stanie żyć na dobrym poziomie materialnym, ale o odkładaniu sporych sum pieniędzy raczej nie ma już mowy. Dużą część zarobku zjadają kredyty, które często zaciągamy na mieszkania, domy, samochody. Dlatego kiedy pojawia się niespodziewany spory wydatek, nie jesteśmy w stanie opłacić go z oszczędności, musimy się zapożyczyć.

Pieniądze potrzebne od zaraz!
Przymus nagłego remontu lub kupna nowego sprzętu AGD czy RTV, wysoki mandat – to niejedyne nagłe wypadki, w których potrzebny nam zastrzyk natychmiastowej gotówki. Czasami stajemy w obliczu uroczystości, takiej jak ślub czy komunia kogoś bliskiego i potrzebujemy pieniędzy na wartościowy prezent. Chcielibyśmy podarować coś naprawdę wyjątkowego, ale to łączy się ze sporą sumą pieniędzy. Tymczasem nasza domowa kasa świeci pustkami. Sprawa tym bardziej jest pilna, jeśli do uroczystości pozostało niewiele czasu. W takich okolicznościach najlepiej rozważyć kilka różnych opcji pożyczenia pieniędzy, w tym kredyty bankowe, ale również i inne rozwiązania.

Zależy, ile chcemy pożyczyć…
No właśnie, to od sumy, jaką chcemy przeznaczyć na prezent, będzie zależeć źródło jego finansowania. Inny produkt finansowy będzie optymalny, jeśli chcielibyśmy kupić komuś w podarku luksusowe meble, a inny, jeśli zamierzamy nabyć zwykły aparat fotograficzny. Pomocna pożyczka na prezent powinna być zatem adekwatna do potrzeb. Jeśli będziemy musieli zadłużyć się na kilka tysięcy złotych, najlepszym rozwiązaniem może okazać się nisko oprocentowany kredyt, choć oczywiście nie każdy może się o niego ubiegać na przykład ze względu na małą zdolność kredytową.

Do banku po tani kredyt gotówkowy
Prezent rzędu paru lub parunastu tysięcy złotych to duży wydatek. Warto przewertować oferty banków i sprawdzić, czy któraś z opcji taniego kredytu gotówkowego byłaby dla nas satysfakcjonująca. Zaletą wielu kredytów jest szybkość podejmowania przez bank decyzji i tym samym szybka wpłata środków na nasze konto. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy czeka nas mozolne wybieranie prezentu, a jednocześnie czas nas nagli. Kolejnym atutem kredytów gotówkowych jest możliwość załatwienia wszystkiego przez internet. W przypadku wielu produktów finansowych tego typu, bank nie żąda żadnych zabezpieczeń, jednak musimy mieć czystą sytuację w BIK oraz przedstawić źródło regularnego dochodu.
Kredyty gotówkowe są bardzo rożnie oprocentowane, zmienna jest także prowizja pobierana przez bank, dlatego przed podjęciem decyzji, do którego banku zapukać, warto najpierw skorzystać z porównywarki kredytów. Warto też zwrócić uwagę na takie parametry, jak wysokość rat oraz możliwość tak zwanych wakacji kredytowych, co jest niezwykle przydatne w sytuacji, jeśli mielibyśmy chwilowe problemy finansowe i chcielibyśmy zawiesić spłatę rat na jakiś czas.

Inne produkty bankowe
Jeśli potrzebny nam przypływ gotówki na prezent, a nie chcemy brać na swoje barki kredytu gotówkowego, być może inne produkty bankowe okażą się dla nas satysfakcjonujące? Możemy na przykład wybrać się do swojego banku i wystąpić o kredyt odnawialny lub ustanowienie limitu debetowego. Jeśli zaś już takowy posiadamy, możemy wnioskować o jego zwiększenie. Kredyt odnawialny ma tę przewagę nad gotówkowym, że jest niżej oprocentowany. Aby go jednak otrzymać, na ogół musimy posiadać już konto w danym banku od kilku miesięcy, a na rachunek muszą wpływać regularnie wpłaty. Kredyt odnawialny możliwy jest też do uzyskania, jeśli zdecydujemy się przenieść rachunek osobisty z innego banku. Na jego wysokość ma wpływ nasza zdolność kredytowa.

A może pożyczka chwilówka?
Nie każdy ma to szczęście przejść pozytywnie weryfikację w BIK. Niejednokrotnie posiadamy na swoim koncie długi, które uniemożliwiają nam otrzymanie kredytu z banku. Również posiadane już przez nas inne kredyty mogą być przeszkodą. W takim wypadku być może warto poszukać dobrej firmy pozabankowej użyczającej chwilówek? Pomocna pożyczka na prezent zaciągnięta rozważnie pozwoli nam uzyskać stosunkowo dobre warunki umowy. Panuje przekonanie, że kredyt bankowy jest zawsze niżej oprocentowany niż pożyczka komercyjna, tymczasem można znaleźć czasem naprawdę dobre oferty, na przykład w ramach promocji, właśnie w parabankach. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i skorzystać z usług firmy mającej ugruntowaną pozycję na rynku oraz takiej, która dysponuje przejrzystymi zasadami udzielania pożyczek. Jeśli będziemy mieć wszystko „czarno na białym”, jeśli umowa będzie dla nas klarowna, a jej warunki zadowalające, możemy ją podpisać.

Kupno na raty
W niektórych przypadkach, jeśli poszukujemy gotówki na prezent, dobrym rozwiązaniem jest zakup na raty. Transakcje takie są na ogół bardzo wygodne, umożliwiają elastyczne rozłożenie rat, w zależności od potrzeb klienta. Tu jednak także musimy liczyć się z pewnego rodzaju ograniczeniami. Przypuśćmy, że przedmiot, który chcemy kupić na raty ma wartość kilku tysięcy złotych, a nasz miesięczny zarobek oscyluje na poziomie najniższej krajowej. Być może będziemy musieli uiścić częściowe koszta od razu, a na raty zostanie nam rozłożona pozostała część sumy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>