Czy uzyskanie pełnoletniości jest wystarczające dla uzyskania pożyczki lub kredytu?

W Polsce za osobą pełnoletnią uznaje się tego, kto skończył 18 lat. Wraz z 18-nastymi urodzinami jubilat nabiera pełnej zdolności do czynności prawnych. Może podpisywać umowy we własnym imieniu, które będą niosły za sobą skutki prawne. Jednocześnie, taka osoba może być w świetle prawa kredytobiorcą. Czy jednak rzeczywiście 18-latek będzie miał pełną paletę wyboru kredytów i pożyczek na rynku finansowym? Niekoniecznie. Na przykład nie wszystkie firmy pozabankowe, udzielające pożyczek chwilówek zaakceptują w roli pożyczkobiorcy nastolatka. Pożyczki dla młodych w firmach pożyczkowych najczęściej są udzielane dla osób, które ukończyły 20-sty lub 21-szy rok życia. Dlatego 18-latek będzie musiał poczekać na wzięcie pożyczki z parabanku, ale takich przeszkód nie powinien stawiać bank.

Młodzi to problematyczni kredytobiorcy
Nie tylko parabanki będą ograniczały możliwość wzięcia pożyczki dla młodych osób, ale również banki, choć wprost nie powiedzą klientowi, że jego wniosek kredytowy został odrzucony z uwagi na wiek. Najmniejsze szanse na kredyt z banku będą miały osoby w wieku od 18 do 21 lat. Dla wielu analityków bankowych nie będzie miało przy tym znaczenia to, że wnioskodawca ma stałą pracę i odpowiednią zdolność kredytową dla zaciągnięcia zobowiązania kredytowego. Niestety, banki dyskryminują młodych, nie chcąc udzielać im kredytów i robią to w świetle prawa, tłumacząc taki fakt tym, że w przypadku indywidualnego kredytobiorcy ryzyko braku spłaty kredytu jest zbyt wysokie. Nikt wprost nie powie, że młody wiek kredytobiorcy decyduje o odrzuceniu danego wniosku kredytowego. Bank nie ma obowiązku wyjaśniać szczegółowo klientom, dlaczego kredyt nie został udzielony. To tajemnica bankowa. Ze względu na młody wiek, 18-19-latkowie nie otrzymają najprawdopodobniej kredytu w BPH, Citi Handlowym, BZ WBK, Eurobanku, mBanku, Banku Pekao SA, Getin Banku czy w Banku Millennium i Nordei*.
Oficjalnie w Credit Agricole minimalny wiek uprawniający do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki wynosi 18 lat. W praktyce uzyskanie pełnoletniości to zbyt mało, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Wiek minimalny kredytobiorcy na poziomie 18 lat obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy osoba ubiegająca się o kredyt pracuje na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenie. Jeśli zaś pozyskuje pieniądze z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, będzie musiała poczekać jeszcze 3 lata, do ukończenia 21. roku życia, aby móc zaciągnąć kredyt w Credit Agricole. W Banku Millennium pożyczki dla młodych dostępne są w przypadku ukończenia przez kredytobiorcę 20. roku życia, a w Citi Handlowym i w Getin Noble Banku – 21.
Dla banków liczy się nie tylko wiek kredytobiorcy, ale również jego staż pracy. Trudno jednak, aby 18-latek mógł udokumentować 3-4 letni okres pracy zawodowej. Dlatego kryterium wieku w wielu przypadkach ma znaczenie wyłącznie formalne.
Banki traktują młode osoby wnioskujące o udzielenie kredytu lub pożyczki jako klientów podwyższonego ryzyka, bez względu na wysokość ich dochodów czy źródło, z jakiego są one osiągane. Jeśli tak się dzieje, najlepszym rozwiązaniem dla młodych, chcących zapożyczyć się w banku, jest wnioskowanie o kredyt wraz ze starszym członkiem rodziny, na przykład z rodzicami. Współkredytobiorca wpisany do wniosku kredytowego może być wystarczającym czynnikiem pozwalającym na udzielenie kredytu.
Wiek nie jest przeszkodą w zaciąganiu kredytów i pożyczek w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, ale już w parabankach jest różnie. Tylko niektóre są skłonne udzielić pożyczki dla młodych osób w wieku 18-21 lat.

Młodzi klienci w parabanku
Również firmy pożyczkowe stawiają pewne ograniczenia wiekowe dla klientów ubiegających się o szybkie pożyczki. W ten sposób chcą uniknąć sytuacji, w której udzielą zewnętrznego finansowania osobie, która nie ma stałej pracy i nie będzie rzetelnie spłacać swojego zobowiązania pożyczkowego. Tylko niektóre firmy pożyczkowe zaakceptują wniosek klienta, który ma zaledwie 18 lat. Od razu po uzyskaniu pełnoletniości można starać się o uzyskanie pożyczki w Kredito24, w Kasomacie, czy w OK Money. Vivus deklaruje, że udzieli pożyczki już po ukończeniu przez klienta 19. roku życia. Dwadzieścia lat trzeba mieć, aby uzyskać pożyczkę z firm pozabankowych: SMS365, SMS Kredyt, Net Credit czy w Via SMS. Próg 21 lat stosowany jest w Ekspres Kasa czy w Soho Credit.
Nie wszystkie instytucje kredytujące będą skłonne do udzielenia pożyczki bardzo młodym osobom, pomimo faktu, że będą one pełnoletnie w świetle polskiego prawa. Równocześnie, seniorzy także będą mieli problemy z zaciąganiem pożyczek i kredytów, zarówno w firmach pozabankowych, jak i w wielu bankach.
*http://porady.domiporta.pl/poradnik/1,127304,7497532,Dorosly__ale_za_mlody_na_kredyt.html

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>