Czy osoba samotna może liczyć na pożyczkę?

Osoby samotne stanowią coraz większy odsetek naszego społeczeństwa. Badania pokazują, że co piąty Polak wybiera życie w pojedynkę, a co trzecia kobieta nie ma stałego partnera. Zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że bardziej niż kiedyś cenimy sobie wygodę i niezależność. Jesteśmy też bardziej wymagający w stosunku do potencjalnych partnerów. Naszą młodość pragniemy poświęcić na zabawę, naukę, czy karierę, a nie obowiązki domowe. Wbrew powszechnej opinii Polacy nie czują się jednak samotni. Według wskaźników statystycznych ponad 70% singli nie zamierza szukać stałego partnera.

Cienie i blaski życia w pojedynkę
Życie singla, chociaż mogłoby wydawać się spokojne i wygodne, czasami bywa przewrotne. Polacy nie przywykli jeszcze dostatecznie do faktu, że człowiek może być samotny z wyboru i czuć się szczęśliwy. Osoby, które nie posiadają stałych partnerów spotykają się z szeregiem utrudnień ze strony rozmaitych instytucji, wśród których przodują banki. Zaciągnięcie przez singla pożyczki długoterminowej w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe. Osoby samotne, które nie posiadają własnych oszczędności tracą w ten sposób możliwość posiadania własnego domu, mieszkania czy samochodu. Często spotykają się również z odmowną decyzją banku odnośnie pożyczek gotówkowych. I chociaż instytucje nie określają wprost przyczyny negatywnej decyzji, to powszechnie wiadomo, że osoby nie będące w stałych związkach muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami w zakresie zaciągania kredytów.

Jedno źródło dochodu – główny problem samotnego kredytobiorcy
Tymczasem banki w rozmaity sposób tłumaczą swoistą niechęć do osób samotnych. Według opinii socjologów, małżeństwo jest gwarancją stabilności, w tym także finansowej. Dla instytucji finansowych kluczową rolę odgrywa w tym względzie dywersyfikacja dochodów. Jeśli jeden z małżonków straci pracę, czy zachoruje istnieje duże prawdopodobieństwo, że spłata długu będzie finansowana z dochodów małżonka, który posiada zatrudnienie. W przypadku, kiedy osoba samotna utraci źródło zarobkowania pozostanie w zasadzie bez środków do życia, o spłacie należności nie wspominając. Analitycy bankowi przekonują ponadto, że w przypadku zwolnień i redukcji etatów w zakładach pracy, bardzo często umowa rozwiązywana jest w pierwszej kolejności z osobami, które nie posiadają na utrzymaniu rodziny.

Rodzina synonimem stabilności finansowej?
Niebagatelną rolę odgrywa również wysokość dochodów. W wielu przypadkach podwojone dochody małżonków przekraczają dochody singla. I chociaż muszą one zostać podzielone na utrzymanie dwojga lub większej ilości ludzi, to banki i tak bardziej przychylnie patrzą na rodziny, niż na osoby, które nie posiadają partnera. Sporną kwestią są sytuacje, w których rodzina posiada jedno lub więcej dzieci – jedne instytucje finansowe bezproblemowo udzielą jej nawet wysokiego kredytu, inne odeślą z przysłowiowym kwitkiem. Eksperci twierdzą bowiem, że z jednej strony potomstwo motywuje rodziców do zabiegania o zatrudnienie i szukania dodatkowych źródeł zarobkowania, z drugiej jednak – wydatki na utrzymanie dziecka pochłaniają sporą część domowego budżetu.

Pomocna pożyczka dla singli coraz łatwiej osiągalna
W ostatnich miesiącach zauważamy jednak spore zmiany w zakresie kredytowania inwestycji osób samotnych. Banki, zdając sobie sprawę z nieustających przemian społeczno-gospodarczych w znacznym stopniu modyfikują swoją ofertę pożyczkową, dostosowując ją do stylu życia współczesnych ludzi. Dzięki temu pomocna pożyczka dla singli jest dziś udzielana dużo częściej, niż jeszcze rok, dwa lata temu. W większości przypadków wystarczy jedynie nieco wyższy wkład własny, aby można było cieszyć się wymarzonym lokum. Z racji tego, że ludzie młodzi, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową nie posiadają dużych oszczędności, bardzo często ostatnią deską ratunku okazuje się pomoc rodziny. Szacuje się, że blisko 45% młodych Polaków ubiegających się o kredyt hipoteczny skorzystała z zapasów finansowych zgromadzonych przez rodziców. Specjaliści w zakresie finansów prognozują, że wraz z upływem lat zwiększy się dostępność kredytów dla singli. Obniżka stóp procentowych spowodowała obniżkę stawki WIBOR 3M, co z jednej strony powoduje obniżenie rat kredytów, a z drugiej czyni je łatwiej osiągalnymi zarówno dla małżeństw, jak i osób samotnych.

Mieszkanie nie tylko dla młodych rodzin
Od 2014 roku w życie wszedł program rządowy „Mieszkanie dla Młodych”, przewidujący dopłaty ze strony państwa do kredytów zaciąganych na kupno mieszkania. W przeciwieństwie do działającej do niedawna inicjatywy „Rodzina na swoim” dotyczy on nie tylko ludzi żyjących w zalegalizowanych związkach, ale również singli, którzy mogą dzięki temu liczyć na 10% zwrot kosztów na zakup własnych czterech kątów. Program nie obejmuje jednak osób, które posiadały wcześniej własne mieszkania lub ukończyły 35 rok życia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>