Osoby samotne stanowią coraz większy odsetek naszego społeczeństwa. Badania pokazują, że co piąty Polak wybiera życie w pojedynkę, a co trzecia kobieta nie ma stałego partnera. Zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że bardziej niż kiedyś cenimy sobie wygodę i niezależność. Jesteśmy też bardziej wymagający w stosunku do potencjalnych partnerów. Naszą młodość pragniemy poświęcić na zabawę, naukę, czy karierę, a nie obowiązki domowe. Wbrew powszechnej opinii Polacy nie czują się jednak samotni. Według wskaźników statystycznych ponad 70% singli nie zamierza szukać stałego partnera.
Cienie i blaski życia w pojedynkę
Życie singla, chociaż mogłoby wydawać się spokojne i wygodne, czasami bywa przewrotne. Polacy nie przywykli jeszcze dostatecznie do faktu, że człowiek może być samotny z wyboru i czuć się szczęśliwy. Osoby, które nie posiadają stałych partnerów spotykają się z szeregiem utrudnień ze strony rozmaitych instytucji, wśród których przodują banki. Zaciągnięcie przez singla pożyczki długoterminowej w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe. Osoby samotne, które nie posiadają własnych oszczędności tracą w ten sposób możliwość posiadania własnego domu, mieszkania czy samochodu. Często spotykają się również z odmowną decyzją banku odnośnie pożyczek gotówkowych. I chociaż instytucje nie określają wprost przyczyny negatywnej decyzji, to powszechnie wiadomo, że osoby nie będące w stałych związkach muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami w zakresie zaciągania kredytów.
Jedno źródło dochodu – główny problem samotnego kredytobiorcy
Tymczasem banki w rozmaity sposób tłumaczą swoistą niechęć do osób samotnych. Według opinii socjologów, małżeństwo jest gwarancją stabilności, w tym także finansowej. Dla instytucji finansowych kluczową rolę odgrywa w tym względzie dywersyfikacja dochodów. Jeśli jeden z małżonków straci pracę, czy zachoruje istnieje duże prawdopodobieństwo, że spłata długu będzie finansowana z dochodów małżonka, który posiada zatrudnienie. W przypadku, kiedy osoba samotna utraci źródło zarobkowania pozostanie w zasadzie bez środków do życia, o spłacie należności nie wspominając. Analitycy bankowi przekonują ponadto, że w przypadku zwolnień i redukcji etatów w zakładach pracy, bardzo często umowa rozwiązywana jest w pierwszej kolejności z osobami, które nie posiadają na utrzymaniu rodziny.
Rodzina synonimem stabilności finansowej?
Niebagatelną rolę odgrywa również wysokość dochodów. W wielu przypadkach podwojone dochody małżonków przekraczają dochody singla. I chociaż muszą one zostać podzielone na utrzymanie dwojga lub większej ilości ludzi, to banki i tak bardziej przychylnie patrzą na rodziny, niż na osoby, które nie posiadają partnera. Sporną kwestią są sytuacje, w których rodzina posiada jedno lub więcej dzieci – jedne instytucje finansowe bezproblemowo udzielą jej nawet wysokiego kredytu, inne odeślą z przysłowiowym kwitkiem. Eksperci twierdzą bowiem, że z jednej strony potomstwo motywuje rodziców do zabiegania o zatrudnienie i szukania dodatkowych źródeł zarobkowania, z drugiej jednak – wydatki na utrzymanie dziecka pochłaniają sporą część domowego budżetu.
Pomocna pożyczka dla singli coraz łatwiej osiągalna
W ostatnich miesiącach zauważamy jednak spore zmiany w zakresie kredytowania inwestycji osób samotnych. Banki, zdając sobie sprawę z nieustających przemian społeczno-gospodarczych w znacznym stopniu modyfikują swoją ofertę pożyczkową, dostosowując ją do stylu życia współczesnych ludzi. Dzięki temu pomocna pożyczka dla singli jest dziś udzielana dużo częściej, niż jeszcze rok, dwa lata temu. W większości przypadków wystarczy jedynie nieco wyższy wkład własny, aby można było cieszyć się wymarzonym lokum. Z racji tego, że ludzie młodzi, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową nie posiadają dużych oszczędności, bardzo często ostatnią deską ratunku okazuje się pomoc rodziny. Szacuje się, że blisko 45% młodych Polaków ubiegających się o kredyt hipoteczny skorzystała z zapasów finansowych zgromadzonych przez rodziców. Specjaliści w zakresie finansów prognozują, że wraz z upływem lat zwiększy się dostępność kredytów dla singli. Obniżka stóp procentowych spowodowała obniżkę stawki WIBOR 3M, co z jednej strony powoduje obniżenie rat kredytów, a z drugiej czyni je łatwiej osiągalnymi zarówno dla małżeństw, jak i osób samotnych.
Mieszkanie nie tylko dla młodych rodzin
Od 2014 roku w życie wszedł program rządowy „Mieszkanie dla Młodych”, przewidujący dopłaty ze strony państwa do kredytów zaciąganych na kupno mieszkania. W przeciwieństwie do działającej do niedawna inicjatywy „Rodzina na swoim” dotyczy on nie tylko ludzi żyjących w zalegalizowanych związkach, ale również singli, którzy mogą dzięki temu liczyć na 10% zwrot kosztów na zakup własnych czterech kątów. Program nie obejmuje jednak osób, które posiadały wcześniej własne mieszkania lub ukończyły 35 rok życia.