Czy można zaciągnąć kredyt bez zaświadczeń?

Bezrobocie w Polsce w 2014 roku sięgało 14%, co było bardzo wysokim wynikiem. Pon ad 2,5 mln dorosłych osób pozostawało bez pracy, ale tylko część rzeczywiście nie zarabiała. Wiele osób zmuszonych jest w Polsce zarobkować bez żadnej umowy o pracę, czy choćby umowy cywilnoprawnej. Szara strefa rozwija się wraz ze wzrostem podatków i obowiązków przedsiębiorców w przypadku zatrudnianiu legalnie pracowników. Taniej jest zaangażować do pracy osoby, które nie mają umowy o pracę, niż rekrutować na etat pracowników i musieć wypełniać ich uprawnienia zawarte w przepisach Kodeksu Pracy. Jeśli pracownik pracuje, regularnie zarabia, ale nie może potwierdzić tego faktu zaświadczeniem o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów miesięcznych, ma znacznie ograniczone możliwości zapożyczania się w bankach. W praktyce bardzo trudno będzie mu zaciągnąć kredyt bankowy. Czy w ogóle w ofertach banków w Polsce znajdziemy pożyczki bez zbędnych zaświadczeń? Czy banki są w stanie przeprowadzić ocenę zdolności kredytowej na podstawie innych dokumentów niż zaświadczenie o zarobkach?

Po co zaświadczenia dla banku?
Proces kredytowy w banku rozpoczyna się z chwilą złożenia przez potencjalnego kredytobiorcę wniosku kredytowego. Wraz z nim najczęściej musi on dostarczyć do banku liczne zaświadczenia i inne dokumenty, na podstawie których szacowana jest zdolność kredytowa oraz dokonywana jest ocena wiarygodności kredytowej. Jeśli jednak klient potrzebuje gotówki na już, to liczy na udzielenie pożyczki bez zbędnych formalności. W bankach będzie z tym spory kłopot. W przypadku, gdy liczy się czas udzielenia pożyczki, a chcemy ją zaciągnąć w banku, powinniśmy zwrócić się o ofertę kredytową do własnego banku, w którym posiadamy swoje konto osobiste lub firmowe. Historia współpracy z bankiem może być niekiedy wystarczającą podstawą dla wydania decyzji kredytowej przez analityków bankowych.
Przy składaniu wniosku o kredyt w obcym banku, z którym wcześniej klient nie miał nic wspólnego i nigdy nie korzystał z jego usług, należy liczyć się z tym, że będzie konieczne doręczenie różnych dokumentów. Wśród nich wymienia się dokumenty potwierdzające tożsamość klienta oraz dokumenty dotyczące bieżącej sytuacji finansowej klienta. Dokumentem potwierdzającym tożsamość jest dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy na przykład legitymacja ubezpieczeniowa. Taki dokument musi być doręczony w oryginalne do banku, gdzie zostanie dokonana jego kserokopia, dołączana do dokumentów kredytowych. Najważniejsze dla wyliczenia zdolności kredytowej będą dokumenty dochodowe klienta, m.in. zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych zarobków, jeśli pracuje na podstawie umowy o pracę w danym przedsiębiorstwie. Bank może poprosić klienta również o dostarczenie oświadczenia pracodawcy, że zamierza on przedłużyć czasową umowę o pracę o kolejny okres.
Bank musi mieć pewność, że pożycza pieniądze osobom, które stać na kredyt i które będą go w stanie spłacić w wyznaczonym harmonogramie. Dokumenty dochodowe to ważna grupa zaświadczeń przy ubieganiu się o kredyt w banku. Ponadto, w procesie kredytowym bank sprawdza, zgodnie z obowiązującym prawem bankowym, historię klienta w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Bazy BIK gromadzą informacje o wszelkich zobowiązaniach klienta. Jeśli BIK przygotowuje raport na temat danej osoby, w którym wskazane jest, że spłacała ona terminowo swoje kredyty i pożyczki i wywiązała się ostatecznie z umowy zawartej z bankiem, przyspieszy to wydanie pozytywnej decyzji kredytowej. Na niekorzyść klienta może działać całkowity brak historii w BIK. Z kolei, negatywne wpisy, dotyczące opóźnień w spłacie kredytów i pożyczek, mogą zniweczyć plany zaciągnięcia kredytu czy pożyczki.
Weryfikowanie wszystkich dokumentów przez analityków bankowych powoduje, że proces kredytowy się wydłuża, a klient uzyskuje pożyczkę nawet po kilkunastu dniach od złożenia wniosku kredytowego.

Czas to pieniądz
Jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu pożyczki i nie chcemy składać całego stosu dokumentów do banku, jak możemy w inny sposób pozyskać finansowanie dłużne? Możemy wnioskować o szybki kredyt gotówkowy w banku, w którym mamy założone konto osobiste. Jeśli przekazujemy na nie regularnie wpłaty, niekoniecznie z tytułu wynagrodzenia z pracy zawodowej, bank wyliczy na tej podstawie zdolność kredytową klienta i szybko podejmie decyzję kredytową.
W przypadku, gdy nasz bank nie ma w ofercie szybkich kredytów gotówkowych dla dotychczasowych klientów nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnąć po pożyczki bez zbędnych zaświadczeń z parabanku. Można je uzyskać niekiedy w kilkanaście minut, bez konieczności składania zaświadczeń o zarobkach czy nawet skanu dowodu osobistego. Pożyczki chwilówki w takiej formie są udzielane m.in. przez firmę Vivus.pl czy Pomocna Pożyczka. Często wystarczy wysłać jedynie wniosek o pożyczkę, aby otrzymać pieniądze od parabanku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>