Czy lepiej wybrać kredyt, czy też pożyczkę gotówkową?

O szukaniu wsparcia finansowego poza kręgiem rodziny i najbliższych znajomych zdarza się myśleć każdemu z nas. Nie ma w tym zresztą niczego złego, zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe powstają bowiem po to, aby ułatwiać nam realizację naszych marzeń. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z ich oferty powinniśmy zastanowić się nad kilkoma jej aspektami. Jednym z najważniejszych pytań jest z całą pewnością to, czy lepiej posiłkować się kredytem, czy też pożyczką gotówkową.

Nomen est omen, czyli o podstawowych różnicach pomiędzy kredytem i pożyczką
Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem finansów mają powody do zdumienia, często bowiem nie zdają sobie sprawy z tego, że zamienne stosowanie określeń „kredyt” i „pożyczka” jest błędem. Trudno się im zresztą dziwić, skoro błąd ten popełniają także dziennikarze, pożyczkodawcy, a niekiedy również ekonomiści. Utrudnienie stanowi i to, że obie formy wsparcia finansowego funkcjonują na podobnych zasadach, po obie zwracamy się też chcąc realizować zbliżone potrzeby.
Mówiąc o najbardziej zasadniczych różnicach zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że jedynymi podmiotami uprawnionymi do udzielania kredytów są banki. W przypadku pożyczek nie ma już mowy o takich ograniczeniach, mogą być one udzielane tak przez podmioty prawa gospodarczego, jak i przez osoby fizyczne. Nie wolno zapominać i o tym, że w przypadku kredytów i pożyczek obowiązują nas nieco inne przepisy prawne. O zasadach przyznawania kredytów szczegółowo informuje nas prawo bankowe, za pożyczki odpowiadają zaś przepisy kodeksu cywilnego. W tym miejscu wypada jednak podkreślić, że zarówno kredyto-, jak i pożyczkobiorcy mogą powoływać się na ten sam akt prawny. Jest nim ustawa o kredycie konsumenckim, która obowiązuje zarówno podmioty udzielające pożyczek, jak i kredytów gotówkowych.

Zalety kredytu gotówkowego
1. Atrakcyjne oprocentowanie
Osoby, które starają się o kredyt muszą mieć świadomość tego, że nie wszystkie banki oferują jednakowo interesujące rozwiązania. Choć jednak warunki, na jakich udziela się kredyty, różnią się między sobą, ciągle jeszcze mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami, które będą korzystniejsze dla naszego budżetu niż ma to miejsce w przypadku pożyczek pozabankowych. Warto zwrócić uwagę i na to, że kredyty zawierają mniej kosztów dodatkowych, a roczna rzeczywista stopa oprocentowania jest zdecydowanie niższa niż ma to miejsce wówczas, gdy interesuje nas pożyczka dla kobiet.
2. Coraz krótszy czas oczekiwania na wsparcie finansowe
Kredyty nie mogą jeszcze równać się z pożyczkami wówczas, gdy analizujemy szybkość reakcji na wniosek klienta, nie da się jednak ukryć, że w ostatnich latach mamy do czynienia z wieloma zmianami na lepsze. Co ważne, gdy decydujemy się na kredyt gotówkowy w banku, w którym mamy już ROR, może się okazać, że odpowiedź uzyskamy niemal natychmiast po wypełnieniu stosownego formularza.
3. Bogaty i przejrzysty wybór
Jeśli lubimy mieć poczucie, że to my dokonaliśmy wyboru najlepszego rozwiązania i niczego nam nie narzucano, kredyt gotówkowy został stworzony właśnie z myślą o nas. Liczba oferujących go banków może imponować nawet najbardziej wymagającym klientom, nie można zaś nie docenić i tego, że informacje na temat kredytów napływają do nas z wielu źródeł, dzięki czemu ocena ich rzeczywistej wartości przestaje być zadaniem szczególnie skomplikowanym.

Zalety pożyczki gotówkowej
1. Liberalne podejście do wnioskodawców
Osoby, które starają się o kredyt gotówkowy nie tylko nie mogą znajdować się w KRD, ale również powinny mieć interesującą historię kredytową. Szczegółowo badana jest też ich gotowość do poniesienia kolejnych wydatków, niejednokrotnie okazuje się więc, że nasz wniosek o wsparcie jest odrzucany. Gdy staramy się o pożyczkę gotówkową, nie musimy liczyć się z taką ewentualnością, okazuje się bowiem, że parabanki stawiają przed nami mniejsze wymagania. I one poszukują informacji na nasz temat w BIK, są jednak w stanie przymknąć oko na nasze wcześniejsze potknięcia.
2. Krótki czas oczekiwania na pieniądze
Banki robią wszystko, co w ich mocy, aby dorównać swoim konkurentom, nie da się jednak ukryć tego, że jeśli zależy nam na szybkim zdobyciu środków finansowych, pożyczka gotówkowa jest o wiele bardziej efektywna niż kredyt. Parabanki nie oczekują od nas, że przedstawimy ich pracownikom kolejne zaświadczenia, jeśli więc wstępna weryfikacja naszego wniosku przebiega bez zakłóceń, na pieniądze musimy czekać maksymalnie kilka godzin.
3. Coraz większa przejrzystość
Do niedawna to banki znane były z tego, że przyznają kredyty w oparciu o czytelne i zrozumiałe zasady, do klientów zainteresowanych pożyczkami apelowano zaś o ostrożność, uważne czytanie umowy i zakaz podpisywania dokumentów, których treść jest dla nich niejasna. Obecnie wiele zmienia się na lepsze, pracownicy parabanków zdają sobie bowiem sprawę z tego, że właśnie przejrzystość zasad zagwarantuje im zainteresowanie ze strony kolejnych klientów. Nadal mamy do czynienia z oszustami, których należy się wystrzegać, ich liczba maleje jednak systematycznie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>