Czy emeryt lub rencista może uzyskać pożyczkę?

Wbrew pozorom, emeryci mogą być najlepszą grupą klientów dla banków przy zaciąganiu kredytów i pożyczek. Mają oni bowiem stabilną sytuację finansową. Wiadomo jest, że nie stracą emerytury, chyba że zostanie ona zawieszona w związku z uzyskiwaniem wysokich zarobków. Banki na podstawie odcinka emerytury lub decyzji o jej nadaniu i wysokości waloryzacji świadczenia, potrafią oszacować zdolność kredytową kredytobiorcy i udzielić mu zobowiązania kredytowego. Emeryci są postrzegani ponadto jako rzetelni kredytobiorcy, którzy zawsze terminowo spłacają swoje zobowiązania kredytowe. Czy jednak pożyczki dla emerytów w bankach i parabankach udzielane są od ręki? Jakie wymagania senior musi spełnić, aby otrzymać pieniądze w ramach takiego zobowiązania? Czy wiek może być przeszkodą przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę dla osoby pobierającą emeryturę?

Zdolność kredytowa emeryta
Emeryt, podobnie jak każdy inny klient banku ubiegający się o uzyskanie kredytu lub pożyczki, musi posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, aby móc zaciągnąć takie zobowiązanie. Musi przedstawić więc do banku wraz z wnioskiem o kredyt o określonej wysokości, ostatni odcinek emerytury bądź decyzję o jej przyznaniu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kredyty dla seniorów udzielane są często przy uproszczonych zasadach weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klienta, co oznacza, że można je uzyskać szybciej, niż gdyby wnioskodawca miał dochody z pracy na etacie w prywatnej firmie.
Senior dla banku może być idealnym klientem także dlatego, że wykazuje się daleko idącą rzetelnością w terminowej spłacie swoich zobowiązań kredytowych. Emeryt uzyskuje stały dochód, co ma niebagatelne znaczenie dla banków.
Niestety, jedynym ograniczeniem w udzielaniu kredytów przez banku dla osób pobierających emeryturę czy rentę, jest wiek kredytobiorcy. Jeśli senior ma na przykład 65 lat, bank nie zdecyduje się na udzielenie mu kredytu na 30 czy 35 lat. Maksymalny wiek kredytobiorcy może być określany przez instytucje bankowe indywidualnie. Chodzi tu o to, że senior mógłby po prostu nie dożyć końca spłaty swojego zobowiązania. Banki mogą zdecydować się na długoterminowy kredyt dla emeryta, jeśli kredyt ten zostanie poręczony przez znacznie młodszą osobę, która na wypadek śmierci głównego kredytobiorcy spłaci za niego zaciągnięte zobowiązanie. Banki często ograniczają górną granicę wieku, do której można zaciągnąć kredyt. Może to być wiek od 60 do 80 lat. Z drugiej strony, mogą one mieć specjalną ofertę przygotowaną z myślą o seniorach. Z taką ofertą spotkamy się między innymi w takich bankach jak: Polbank, Bank Pekao SA, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, BPS, eurobank, PKO BP, mBank, BZ WBK.

Liberalna polityka kredytowa parabanków w stosunku do seniorów
Pożyczki dla emerytów z firm pozabankowych udzielane są najczęściej na zliberalizowanych zasadach. Emeryt nie musi poddawać się ocenie wiarygodności kredytowej na podstawie zapisów w historii kredytowania w BIK. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o wszystkich kredytach udzielanych na rynku bankowym i po części również na rynku pozabankowym, bowiem firma pożyczkowa Wonga.com współpracuje z BIK i wymienia z nim informacje na temat swoich pożyczkobiorców i potencjalnych pożyczkobiorców.
Niemniej, firmy pożyczkowe mogą ograniczać górną granicę wieku kredytobiorcy, przy której udzielają pożyczek. Zwykle jednak wiek ten wynosi 70-75 lat, a i oferty dla 85-latków można znaleźć na polskim rynku pożyczkowym.
Maksymalnie 75 lat może mieć w dniu udzielania pożyczki klient firmy pożyczkowej OK Money i może on pożyczyć kwotę do 500 zł przy pierwszej pożyczce gotówkowej z tej firmy oraz do 3000 zł przy kolejnych pożyczkach. Takie samo ograniczenie wiekowe stosowane jest w firmie Vivus.pl, ale maksymalna kwota pożyczki wynosi do 1400 zł. OK Money i Ekspres Kasa stosuje dokładnie ten sam maksymalny próg wiekowy dla pożyczkobiorców. W Wonga.com, szeroko reklamowanej firmie pożyczkowej w polskich mediach, za sprawą trójki zabawnych staruszków, emeryci otrzymają swoją ofertę na pożyczkę. Będzie to zobowiązanie do kwoty 750 zł.
Senior chcący zapożyczyć się w firmie pozabankowej może szybko uzyskać wypłatę pieniędzy z zobowiązania. Musi jednak być świadom tego, że pożyczki dla emerytów w formie chwilówek, nie będą tak tanie jak kredyty gotówkowe w bankach. Należy jednak powiedzieć, że w wielu przypadkach nawet w firmach pozabankowych można otrzymać ofertę na pożyczkę za darmo. Oznacza to, że klient musi spłacić do firmy parabankowej dokładnie taką samą kwotę pożyczki, jaką uprzednio otrzymał. Darmowe pożyczki gotówkowe są sposobem na przyciągnięcie klientów, choć najczęściej mają one znacznie ograniczoną górną kwotę, jaką można pożyczyć.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>