Cztery cechy dobrej pożyczki

Starając się o pożyczkę pozabankową liczymy się z tym, że wcale nie musi się ona okazać rozwiązaniem naszych problemów. Mamy świadomość tego, że na rynku nie brakuje firm oferujących pożyczki, nie wszystkie zasługują jednak naszą uwagę. Sami poszukujemy przede wszystkim dobrych pożyczek, warto więc, jakimi cechami powinny się one charakteryzować.

Po pierwsze – przejrzystość
Już od pewnego czasu przejrzystość zasad, na jakich przyznawana jest pożyczka pozabankowa jest stawiana przez klientów parabanków wyżej niż atrakcyjne warunki, które ją charakteryzują. Początkowo może to budzić zaskoczenie, gdy jednak zapoznamy się z argumentami stosowanymi przez samych pożyczkobiorców przekonamy się o tym, że mają oni wiele racji przedstawiając takie właśnie postulaty.
Gdy zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak wiele osób staje się ofiarami spirali zadłużenia często dochodzimy do wniosku, że nie zgubiła ich wcale wysoka RRSO. Znacznie bardziej niebezpieczne okazały się niejasne zasady, na jakich zostało przyznane wsparcie, ukryte przepisy i bardzo restrykcyjne podejście do tych warunków umowy, które bywają niezgodne z przepisami polskiego prawa. Niestety, tak długo, jak długo sami pożyczkobiorcy nie zdają sobie sprawy z tego, że są oszukiwani, nikt nie jest w stanie im pomóc, jeśli zaś umowa jest zawiła i pisana językiem niejasnym nawet dla prawników, trudno dostrzec przepisy rażąco sprzeczne z tym, co przewiduje polskie prawo.
Dobra pożyczka powinna być więc pisana przystępnym językiem w sposób, który nie budzi wątpliwości nawet wśród osób nieoczytanych. Umowa zawarta z pożyczkobiorcą nie powinna być też długa, nie jest to bowiem wcale konieczne nawet wówczas, gdy firma pożyczkowa ma zamiar zawczasu wyjaśnić wszystkie sporne kwestie.

Po drugie – szybkość przyznania i brak zbędnych formalności
Niemal wszyscy klienci pozabankowych instytucji finansowych zwracają uwagę na to, że zależy im na czasie, nie mogą więc pozwolić sobie na wielotygodniowe oczekiwanie na decyzję o przyznaniu im pożyczki. To właśnie brak gotowości do błyskawicznych działań skłania ich do rezygnacji z usług bankowych, naturalne wydaje się więc dążenie do tego, aby dobra pożyczka była przyznawana maksymalnie szybko. Wypada zresztą podkreślić, że firmy udzielające jej rozumieją zależność pomocna pożyczka – łatwa gotówka, nie brakuje więc takich, które na wsparcie finansowe nakazują czekać maksymalnie kilka godzin.
Nieco bardziej skomplikowane wydają się być kwestie związane z formalnościami, nowa ustawa o kredycie konsumenckim zakłada bowiem, że każdy pożyczkodawca musi weryfikować możliwości swojego klienta. Sami pożyczkobiorcy nie upierają się zresztą przy rezygnacji z jakichkolwiek formalności, nieobce są im bowiem opowieści o oszustach wyłudzających pieniądze dzięki cudzym dowodom osobistym. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z pożyczek powinno być możliwością otwierającą się jedynie przed najbogatszymi Polakami. Za dobrą pożyczkę uważa się zatem taką, która jest dostępna dla wszystkich osób, które są w stanie spłacać jej raty bez względu na to, jaka umowa wiąże ich z pracodawcą i jakie inne zobowiązania finansowe spoczywają na ich barkach.

Po trzecie – niskie oprocentowanie rzeczywiste
Nawet pożyczka przyznawana bardzo szybko nie jest w stanie w pełni nas usatysfakcjonować, gdy okazuje się, że mamy w jej przypadku do czynienia z rozwiązaniem mało atrakcyjnym finansowo. Każdy z nas liczy się z tym, że pozabankowa instytucja finansowa ma prawo zarabiać na tym, że udziela nam wsparcia, trudno jednak zaakceptować sytuację, w której koszty dodatkowe podwajają wartość pożyczonej kwoty.
Właśnie dlatego coraz częściej korzystamy z możliwości, jaką dał nam ustawodawca i nie tylko zwracamy uwagę na wysokość RRSO, a więc parametru, którego podanie jest obowiązkiem każdego pożyczkodawcy, ale również decydujemy się na wybór tej z pożyczek, w przypadku której dostrzegamy, że wysokość RRSO jest najniższa. Jest to jeden z najbardziej czytelnych sposobów na zestawianie ze sobą produktów finansowych, a nam zależy na pożyczce dobrej nie tylko z punktu widzenia samej instytucji bankowej, która jej udziela.

Po czwarte – dobry kontakt z pożyczkodawcą
Decydując się na wsparcie finansowe obiecujemy sobie zazwyczaj, że była to sytuacja jednorazowa, w przyszłości bowiem nie będziemy potrzebowali tego rodzaju pomocy, a tym samym – nie będziemy wiązać się na dłużej z konkretną firmą. Mimo to, zależy nam na tym, aby nasza komunikacja z pożyczkodawcą nie budziła zastrzeżeń, odbywała się sprawnie i dostarczała nam odpowiedzi na pytania, które rodzą się w czasie nawiązywania współpracy. Dobra pożyczka to również taka, która jest udzielana przez firmę elastyczną, rozumiejącą, że nasza sytuacja finansowa może się zmieniać i gotową wspierać nas przy założeniu, że i my będziemy postępować uczciwie. Gdy każdy kontakt wymaga długich starań, a jego rezultaty trudno określać mianem satysfakcjonujących, trudno zgodzić się z tym, że mówimy o rozwiązaniu wartym polecenia nawet, jeśli spełnia ono inne wymogi pożyczki naprawdę atrakcyjnej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>