Każdy z nas chciałby zaciągnąć pożyczkę, która będzie spłacała się niemal sama i która nie wywrze piętna na domowym budżecie. Choć jednak wiemy, jakie cele chcemy osiągnąć, często nie mamy pojęcia, czym powinna charakteryzować się bezproblemowa pożyczka. Tymczasem poznanie jej cech z pewnością ułatwi nam poszukiwanie najlepszego produktu przyczyniając się jednocześnie do skrócenia czasu jego trwania.
Brak opłat wstępnych
Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że pożyczka musi być opłacalna nie tylko dla nas, ale i dla podmiotu, który jej udziela, powinniśmy mieć na uwadze i to, że nie może ona generować wygórowanych kosztów. Najprawdopodobniej nie uda się nam uniknąć obowiązku płacenia prowizja, z całą pewnością jednak możemy znaleźć pożyczkodawcę, który nie będzie domagał się od nas wnoszenia jakichkolwiek opłat, od których uzależnione byłoby wydanie decyzji o przyznaniu wsparcia i to bez względu na jej charakter. Co więcej, w dużej liczbie przypadków firmy oczekujące wnoszenia opłat wstępnych wcale nie zamierzają pożyczać nam pieniędzy i to niezależnie od tego, z jakimi warunkami nie mielibyśmy do czynienia. Na ogół powstają jedynie po to, aby wyłudzać pieniądze licząc na naiwność osób pilnie potrzebujących wsparcia.
Krótki czas rozpatrywania wniosku
Decydując się na skorzystanie z pożyczki gotówkowej zazwyczaj nie mamy zbyt wiele czasu, naturalne wydaje się wiec dążenie do tego, aby była ona wsparciem udzielonym maksymalnie szybko. Czy jest to możliwe? Wielu pożyczkobiorców reklamuje się jako firmy, które są w stanie wypłacić nam pieniądze nawet po godzinie od momentu złożenia przez nas wniosku, okazuje się przy tym, że nie są to wcale obietnice bez pokrycia.
Pamiętając o tym, że naprawdę szybka pożyczka jest możliwa do zdobycia nie tylko w sferze deklaracji, ale i w rzeczywistości, musimy mieć na uwadze i to, że zazwyczaj generuje ona dodatkowe koszty. Udzielające jej podmioty rezygnują z wielu formalności nie domagając się od nas szeregu dokumentów, których przedłożenie jest konieczne wówczas, gdy współpracujemy z bankiem. Zazwyczaj nie ponoszą z tego tytułu strat, muszą jednak liczyć się z tym, że o pożyczkę będą starać się i takie osoby, w przypadku których spłacenie jej w terminie okaże się poważnym problemem. To właśnie dlatego szybkie pożyczki idą w parze z dość wysokimi ratami będącymi formą zabezpieczenia dla parabanku. Przed zaciągnięciem tego rodzaju zobowiązania warto zastanowić się więc nad tym, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na to, aby mierzyć się z jego kosztami.
Niski koszt
Nasza wiedza na temat pożyczek gotówkowych rośnie, zdajemy więc sobie sprawę z tego, że na ich wysokość wpływa nie tylko oprocentowanie naszych zobowiązań. Niemały wpływ na to, jak duża będzie rata pożyczki ma prowizja płacona za jej przyznanie oraz koszty dodatkowe takie, jak choćby ubezpieczenie. Wspomniana już rosnąca wiedza sprawia, że nie liczymy już na to, że uda nam się znaleźć pożyczkę wolną od dodatkowych opłat, ciągle jednak możemy mieć nadzieję, że wejdziemy w posiadanie produktu, który nie nałoży na nas zbyt dużej ich liczby.
Rzeczywisty koszt pożyczki można sprawdzić na przynajmniej dwa sposoby. Każdy podmiot udzielający tego rodzaju wsparcia ma obowiązek informowania nas o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, jeśli więc interesuje nas kilka produktów, porównanie RRSO każdego z nich może w istotny sposób ułatwić nam znalezienie tego, który jest najtańszy. Warto też korzystać z różnego rodzaju kalkulatorów pozwalających na zsumowanie oprocentowania nominalnego i dodatkowych opłat. Dzięki tego rodzaju narzędziom ustalimy, jak wysoka może być płacona przez nas rata, niejednokrotnie będziemy mogli przy tym odkryć, że mówimy o kwocie znacznie wyższej niż ta, o której początkowo myśleliśmy.
Elastyczność
Pożyczając niewielką kwotę i mając zaledwie kilka miesięcy na wywiązanie się z ciążącego na nas obowiązku jej spłacenia nie musimy martwić się o istotne zmiany, które mogą dokonać się w naszym życiu. Im jednak pożyczka jest większa, a okres jej spłaty dłuższy, tym bardziej prawdopodobne jest i to, że w naszym życiu dojdzie do wydarzeń, które będą w stanie wpłynąć na kształt domowego budżetu. Często są to zmiany pozytywne, które prowadzą przede wszystkim do szybszego uporania się ze zobowiązaniem, nie możemy jednak wykluczyć także przejściowych lub przedłużających się problemów finansowych.
Nie jest ich w stanie wykluczyć także pożyczkodawca, rośnie więc liczba podmiotów opracowujących rozwiązania, które w takiej sytuacji wspierałyby ich klientów. Nie brakuje więc pożyczek, których spłatę można zawiesić na pewien czas oraz takich, w przypadku których można wnioskować o rozłożenie zobowiązania na większą liczbę rat. Nietrudno domyślić się, że elastyczność pożyczkodawcy ma swoją cenę, a większa liczba rat wpłynie na wzrost rzeczywistego oprocentowania wsparcia finansowego. Często jednak warto ją ponieść, jeśli nie chcemy popaść w spiralę zadłużenia pochłaniającą przecież nie tylko osoby celowo wchodzące w konflikt z instytucjami finansowymi.