Co wpływa na wzrost zainteresowania pożyczkami gotówkowymi?

Osoby, które już od przynajmniej kilku lat interesują się polskim rynkiem usług finansowych doskonale pamiętają czasy, w których o pożyczkach gotówkowych mówiło się przede wszystkim z dużą nieufnością. Nawet wówczas nie brakowało klientów zainteresowanych ich zaciągnięciem, w zdecydowanej większości przypadków były to jednak osoby, które nie miały szans na skorzystanie z innych źródeł wsparcia. I dziś nie brakuje zwolenników tezy, zgodnie z którą nie istnieje rozwiązanie bardziej opłacane niż kredyt bankowy. Nie da się jednak ukryć i tego, że łatwa pożyczka podbija nasze serca. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze – troska o wizerunek
Bez względu na to, czy w grę wchodzą pożyczki, czy też kredyty, nie da się ukryć, że nie przepadamy za samodzielnym poszukiwaniem informacji na ich temat. Znacznie bardziej odpowiada nam sytuacja, w której to bank lub pozabankowa instytucja finansowa stara się zaciekawić nas swoją ofertą. Nawet wówczas nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że na pewno z niej skorzystamy, zyskujemy jednak dostęp do informacji stających się bazą dla dalszych poszukiwań.
W tym miejscu wypada docenić wysiłki pożyczkodawców, którzy nie tylko dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo niekorzystnie na ich wizerunek wpłynęły działania niektórych firm, ale także, jak wiele trzeba poprawić, aby przywrócić zaufanie klientów. Owszem, nie można utrzymywać, że każdy rodzaj tego rodzaju wsparcia opiera się dziś na jednakowo czytelnych zasadach, warto jednak pochwalić pożyczkodawców, którzy starają się wypromować swoje usługi i rozwiać wątpliwości potencjalnych klientów. W wielu przypadkach są znacznie bardziej skuteczni niż banki, dzięki czemu ich praca przynosi coraz bardziej widoczne rezultaty.

Po drugie – oszczędność czasu
Nawet najbardziej atrakcyjna kampania reklamowa nie zda się na wiele, jeżeli nie znajdziemy argumentów przekonujących nas o tym, że dany produkt ma rzeczywistą przewagę nad tym, co może nam zaproponować konkurencja. W przypadku pożyczek gotówkowych udzielanych przez parabanki ten argument jest nie tylko obecny, ale i silnie eksponowany. Jest nim właśnie oszczędność czasu, a przecież nie od dziś wiadomo, że wiele osób decyduje się na pożyczkę właśnie dlatego, że nie wiąże się ona z koniecznością długiego oczekiwania na ostateczną decyzję o przyznaniu wsparcia.
Od niedawna z pożyczek gotówkowych można zresztą korzystać nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Zdecydowana większość firm świadczących tego rodzaju usługi proponuje nam pożyczki zaciągane przez telefon, nie brakuje zaś i tych podmiotów, które umożliwiają uruchomienie procedury poprzez wysłanie wiadomości pocztą elektroniczną lub SMS-em. Mogłoby wydawać się, że takie udogodnienia muszą mieć swoją cenę, okazuje się jednak, że nie jest to aż tak oczywiste, pożyczkodawcy nie zapominają bowiem, że przetrwanie na rynku jest uzależnione przede wszystkim od tego, na ile atrakcyjne są polecane przez nich usługi.

Po trzecie – coraz większa elastyczność
Pożyczkodawcy, z których usług korzystaliśmy jeszcze przed kilku laty znani byli jako podmioty dość surowe. Owszem, na ich wsparcie można było liczyć nawet wówczas, gdy inne instytucje finansowe nie były zainteresowane niesieniem pomocy, nie można było jednak utrzymywać, że było to wsparcie, które nie miało swojej ceny. Wystarczyła odrobina nieuwagi, aby dodatkowy zastrzyk gotówki zmienił się w ogromny dług, który trzeba było spłacić natychmiast, wiele osób do dziś nie podniosło się przy tym z problemów finansowych, do których doprowadziła ich pożyczka zawarta bez zastanowienia.
I dziś nie powinniśmy liczyć na to, że pożyczkodawca będzie liberalny tylko dlatego, że zrozumieliśmy swój błąd i wiemy już, że podpisaliśmy umowę pochopnie nie zastanawiając się nad tym, czy będziemy w stanie wywiązać się z jej postanowień. Nie można jednak nie docenić tego, że jest on nastawiony na współpracę z klientem. Coraz więcej firm pozwala na czasowe zawieszenie spłacania rat i rozłożenie ich na dłuższy okres tak, aby zmniejszył się jednostkowy koszt zobowiązania, nie trzeba więc obawiać się o to, że już przejściowe problemy finansowe doprowadzą nas do katastrofy.

Po czwarte – konkurencyjność
Z czym kojarzyły nam się pierwsze pożyczki gotówkowe? Z całą pewnością nie tylko z dostępnością, ale także z bardzo wysokim oprocentowaniem. Decydował się na nie tylko ten, kto nie miał innego wyjścia, konieczność spłacania bardzo wysokich rat mogła bowiem skutecznie zniechęcić wszystkie te osoby, które miały choćby cień szansy na uzyskanie kredytu bankowego. I dziś nie brakuje pożyczkodawców, którzy zawyżają koszty związane z oferowanym przez siebie wsparciem. Ich liczba systematycznie jednak maleje, a firmy, które nadal prowadzą tego rodzaju politykę, nie mogą poszczycić się wyjątkowo silną pozycją na rynku.
Walka o uznanie w oczach klientów wymaga docierania do nich na wiele sposobów, niski koszt pożyczki gotówkowej jest zaś jednym z tych, które sprawdzają się bez względu na okoliczności. Owszem, łatwa pożyczka ciągle jest mniej atrakcyjna niż kredyt wówczas, gdy analizujemy rzeczywistą roczną stopę jej oprocentowania, nie da się jednak ukryć, że różnica jest coraz mniej widoczna.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>