Co warto wiedzieć o pożyczkach online?

Wzmożona aktywność firm oferujących pożyczki gotówkowe przyczynia się do tego, że możemy dziś korzystać z możliwości, które jeszcze kilka lat temu pozostawały wyłącznie w sferze naszych marzeń. Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy przedmiotem naszego zainteresowania są pożyczki online, choć bowiem dostęp do Internetu jest coraz bardziej powszechny, jeszcze nie tak dawno trudno było nam uwierzyć w to, że zyskamy szansę na zdobycie brakujących nam środków finansowych bez konieczności wychodzenia z domu. Choć jednak mówimy o produktach cieszących się coraz większą popularnością, trudno nam zrezygnować z pytania o to, czy pożyczka online to pożyczka bez ryzyka. Wiele wskazuje na to, że może tak być, jeśli jednak chcemy zyskać pewność, nie wolno nam wyłączyć myślenia podczas jej zaciągania.

Charakterystyka pożyczek online
Pożyczki online, wbrew powszechnemu mniemaniu, wcale nie są skierowane do osób, które mają problemy z terminową spłatą zasłużenia i historię kredytową, którą lepiej się nikomu nie chwalić. W centrum zainteresowania pożyczkodawców znajdują się przede wszystkim dość zamożni klienci, dla których liczy się oszczędność czasu i którzy nie obawiają się nowych produktów finansowych tylko dlatego, że nie są one jeszcze dobrze znane.
Sama pożyczka online bazuje na możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego bez konieczności wychodzenia z domu, wszystkie formalności odbywają się bowiem z wykorzystaniem Internetu. Klient zainteresowany pożyczką wypełnia odpowiedni formularz, często jest przy tym proszony o dokonanie symbolicznego przelewu ze swojego konta bankowego oraz o przesłanie zeskanowanego dowodu osobistego. Pracownik instytucji udzielającej pożyczek przez Internet dokonuje jego weryfikacji, należy przy tym pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków pożyczki online udzielane są jedynie tym osobom, które dotychczas nie miały problemu z terminową spłatą kredytów. Decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu wniosku zapada zresztą bardzo szybko, zdarzają się przy tym przypadki, w których musimy czekać na nią zaledwie kilkadziesiąt minut.

Co przesądza o popularności pożyczek online?
Tym, co sprawia, że pożyczki online cieszą się coraz większą popularnością jest przede wszystkim wygoda, jaką gwarantują osobom zainteresowanym takim rozwiązaniem. Nie musimy obawiać się o to, że stracimy czas na stanie w kolejkach przed okienkiem bankowym, atutem pożyczek online jest zaś i to, że są coraz bardziej przejrzyste. Firmy, które starają się przyciągnąć kolejnych klientów mają świadomość tego, jak duża odpowiedzialność na ich ciąży. Przecierają szlak, który do tej pory nie został jeszcze odkryty, starają się więc, aby klient potencjalni zainteresowany tego rodzaju rozwiązaniem nie napotykał na trudności i nie natrafiał na kontrowersyjne rozwiązania i zapisy. Oczywiście, mówimy o zasadzie, od której istnieją wyjątki, zdecydowana większość pożyczkodawców stawia jednak na wiarygodność, a nie na nieuczciwe praktyki.
Osoby, które interesują się pożyczkami online doceniają i to, że są one coraz bardziej konkurencyjne wówczas, gdy zestawiamy je z innymi rozwiązaniami oferowanymi przez banki i pozabankowe instytucje finansowe. Coraz rzadziej musimy więc dokonywać swego rodzaju wartościowania i zastanawiać się nad tym, czy szybkość, z jaką uzyskujemy wsparcie finansowe jest warta tego, aby płacić za nie zdecydowanie więcej niż w innych okolicznościach.

Pożyczka online – na co uważać
Pożyczki przez Internet są coraz bardziej chwalone, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że w sieci obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, a nasza satysfakcja i bezpieczeństwo w dużej mierze uzależnione są od tego, czy potrafimy jej przestrzegać. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę decydując się na pożyczkę online?
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się informacjom na temat pożyczki online, bardzo często okazuje się bowiem, że parabank polecający pożyczki przez Internet wcale nie wspomina o wszystkich ich aspektach. Sprawdźmy więc, czy na podstawie przekazanych nam danych możemy odpowiedzieć na pytanie o wysokość i rodzaj oprocentowania, jesteśmy w stanie znaleźć informacje o RRSO oraz o tym, jakie są konsekwencje braku terminowej regulacji rat. Nie obawiajmy się też zadawania pytań, a jeśli nie uzyskujemy na nie odpowiedzi lub odnosimy wrażenie, że są to odpowiedzi wymijające, zrezygnujmy ze współpracy, nie musi być ona bowiem wcale udana.
Pamiętajmy też, że na pożyczkodawcy spoczywa obowiązek podania nam informacji na swój temat. Na stronie internetowej musimy znaleźć więc dane teleadresowe i rejestrowe firmy, a same dane powinny być prawdziwe. Jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania warto więc zadzwonić pod numer kontaktowy i zorientować się, co rzeczywiście znajduje się pod podanym przez firmę adresem.
Nie zapominajmy i o tym, że od umowy zawartej przez Internet mamy prawo odstąpić. Mamy na to 14 dni, a pożyczkodawca nie może wprowadzić własnych ograniczeń w tym zakresie. Co więcej, powinniśmy otrzymać od niego wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, o który zawsze lepiej jest postarać się jeszcze przed zawarciem porozumienia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>