Branie kredytu – najważniejsze problemy

Osoby które nigdy wcześniej nie miały żadnej styczności z większymi kredytami bankowymi mogą sądzić, że korzystanie z czegoś takiego to czysta przyjemność. Wystarczy w końcu załatwić jedynie kilka formalności i poczekać nieco na odpowiedź ze strony banku aby po krótkim czasie móc cieszyć się pieniędzmi, które są nam akurat potrzebne. Niestety, jest to tak proste jedynie w teorii, bowiem w praktyce takie formalności mogą być dość skomplikowane, a ponadto na drodze do uzyskania danego kredytu często stoi wiele przeszkód. Musimy bowiem wiedzieć o tym, że w przypadku pożyczania większych kwot pieniędzy, chociażby na zakup mieszkania czy samochodu, banki dokładnie sprawdzają to, czy jesteśmy rzeczywiście godnymi zaufania ludźmi i czy nawiązanie z nami współpracy będzie dla nich bezpieczne. Przed rozpoczęciem starań o jakikolwiek kredyt dobrze będzie zatem dowiedzieć się jakie są najważniejsze wymagania stawiane przez banki kredytobiorcom i na jakie problemy będziemy mogli tutaj natrafić.

Brak zdolności kredytowej
Większość osób które kiedykolwiek ubiegały się o jakąkolwiek pożyczkę w banku na pewno dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak wiele problemów może nam sprawiać wymóg posiadania dobrej zdolności kredytowej – a warto wiedzieć o tym, że obowiązuje on przy praktycznie wszystkich usługach bankowych. Przede wszystkim na jej ocenę składa się szereg różnych czynników, i większość z nich musimy udokumentować osobiście. Są to oczywiście kwestie związane z naszym życiem zawodowym; przed przyznaniem nam kredytu bank będzie wymagał od nas przedstawienia dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie oraz rzeczy takich jak wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie. Często istotną rolę odgrywa również nie tylko sama wysokość zarobków, ale również ich stabilność; jeśli pracujemy w jakimkolwiek zawodzie przy którym istnieje ryzyko szybkiego zwolnienia, to bank może odmówić przyznania nam kredytu. Nie trzeba chyba mówić o tym, że posiadanie jakichkolwiek innych, większych zobowiązań finansowych także z góry dyskwalifikuje nas jako kandydatów do otrzymania pieniędzy. Bardzo często okazuje się, że banki zwracają również sporo uwagi na naszą sytuację w życiu prywatnym. Z tego też powodu największe szanse na otrzymanie kredytu będą tu miały osoby ustatkowane, które nie znajdują się akurat w żadnej skomplikowanej sytuacji osobistej.
Wszystkie te wymagania sprawiają, że z miejsca możemy wymienić szereg ludzi którzy będą mieli spore problemy z otrzymaniem odpowiedniego dla siebie kredytu. Są to przede wszystkim osoby z najróżniejszymi problemami finansowymi – od braku zatrudnienia aż po zbyt duże zadłużenie. Z tego powodu kredytu często nie mogą otrzymać osoby młode albo początkujący przedsiębiorcy.
Warto przy okazji pamiętać o innej bardzo ważnej kwestii, jaką jest nienaganna historia kredytowa. W Polsce istnieje specjalna instytucja – Biuro Informacji Kredytowej – zajmująca się gromadzeniem informacji na temat wszystkich osób zaciągających jakiekolwiek kredyty. Jeżeli w przeszłości mieliśmy jakiekolwiek problemy z terminowym wywiązywaniem się z innych naszych zobowiązań, to musimy wiedzieć, że banki mają pełen dostęp do mówiących o tym raportów. Jeśli zatem w przeszłości nie spłacaliśmy naszych kredytów zgodnie z umową, to wielu przypadkach uniemożliwi nam to zaciągnięcie następnej pożyczki.

Zbyt duże formalności
Proces starania się o większy kredyt często jest dość skomplikowany i czasochłonny – sam okres oczekiwania na odpowiedź ze strony banku może wynosić nawet kilka miesięcy. Oprócz tego, w zależności od rodzaju zaciąganego przez nas kredytu konieczne jest zazwyczaj przedstawienie szeregu różnych dokumentów – oczywiście pomijając te związane ze wspomnianą wyżej zdolnością kredytową. W przypadku kredytów mieszkaniowych czy budowlanych będą to rzeczy mówiące o interesującej nas akurat nieruchomości, a przy kredytach samochodowych – wszystkie dokumenty dotyczące kupowanego przez nas pojazdu. Niestety, samo kompletowanie takich rzeczy może sprawić nam liczne trudności.

Czy da się tego uniknąć?
Istnieją oczywiście usługi, przy których wiele takich problemów właściwie nie istnieje. Jeśli potrzebna jest nam wygodna i pomocna pożyczka przez internet bez żadnych dużych formalności, to warto zainteresować się chociażby kredytami gotówkowymi. Fakt, nadal potrzebna jest tutaj zdolność kredytowa, choć wymagania z tym związane nie są już tak rygorystyczne, a ponadto same formalności są tu ograniczone do absolutnego minimum. W przypadku jakichkolwiek problemów finansowych możemy skorzystać z pożyczek pozabankowych, które dostępne są dosłownie dla każdego, bez względu na jego aktualną sytuację. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć temu, że uniknięcie takich wymogów ze strony banku oraz konieczności załatwiania wielu formalności w wielu przypadkach jest zwyczajnie niemożliwe. Warto o tym pamiętać i zawczasu przygotować się do całego tego procesu; jeśli na przykład już wcześniej zaczniemy gromadzić potrzebne nam dokumenty, to skorzystanie z danego kredytu stanie się dla nas później znacznie łatwiejsze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>