Blaski i cienie pożyczek dla osób młodych

Pożyczki pozabankowe są wyjątkowo atrakcyjnymi rozwiązaniami, a choć nie wszystkie parabanki promują się jednakowo skutecznie, wcale nie brakuje takich, których oferta może być konkurencyjna dla tej, z którą mamy do czynienia odwiedzając banki komercyjne. Zmiany na rynku usług finansowych przyczyniają się do tego, że przeobrażeniom ulega również struktura klientów parabanków. Wśród tych ostatnich nie brakuje osób młodych.

Jak młodzi klienci wykorzystują pożyczki?
Osobom starszym, którym młodość kojarzy się w najlepszym wypadku z niefrasobliwością, może się wydawać, że najmłodsi klienci parabanków trafiają do nich przede wszystkim wówczas, gdy brakuje im pieniędzy na spełnianie mniej typowych zachcianek. Rzeczywiście, nie brakuje pożyczkobiorców, którzy myślą o zagranicznych wakacjach, możliwości wyposażenia pierwszego mieszkania w atrakcyjny sposób lub wstawienia licówek poprawiających wygląd zębów. Oskarżanie młodych ludzi o lekkomyślność jest jednak przede wszystkim dowodem na to, jak silnie zakorzenione są w naszej świadomości stereotypy i jak niebezpieczne mogą się one okazać.
Najmłodsi klienci pozabankowych instytucji finansowych rzadko korzystają z ich wsparcia dlatego, że mają problemy z utrzymaniem w ryzach budżetu. Wśród ich potrzeb dominują te, które możemy uznać za luksusowe, co nie oznacza, oczywiście, że nie można spotkać młodych ludzi, którzy już teraz nie radzą sobie z rosnącym zadłużeniem. Nawet ci klienci, którzy myślą o pożyczce na zagraniczne wakacje nie zasługują jednak na to, aby oskarżać ich o lekkomyślność, ich zachowanie w parabanku jest bowiem często zdecydowanie bardziej przemyślane niż te, które jest typowe dla przedstawicieli ich rodziców.

Charakterystyka najmłodszych klientów parabanków
Żadna grupa klientów instytucji finansowych nie jest monolitem, wśród ludzi młodych także nie brakuje więc osób, które dają się porwać magii reklamy i zapominają o tym, że deklaracje składane przez reklamodawców nie powinny być traktowane zbyt poważnie. Osób takich jest jednak zdecydowanie mniej niż wśród przedstawicieli innych grup pożyczkobiorców. W dużej mierze jest to zasługa zmian w systemie edukacyjnym, młodzi ludzie nie muszą już bowiem uczyć się tego, jak funkcjonuje system finansowy wyciągając wnioski z własnych błędów. Bagaż doświadczeń przekazują im nauczyciele, oni sami zaś wzbogacają je o wiedzę zdobywaną w innych sferach życia. Znakomitym przykładem mogą okazać się w tym kontekście pożyczki online, które często budzą wątpliwości wśród starszych klientów. Młodzi pożyczkobiorcy nie podzielają tych wątpliwości, mamy jednak do czynienia z osobami, które chętnie robią zakupy w Internecie, a tym samym dysponują wiedzą, którą mogą natychmiast wykorzystać. Są to również klienci, których od wczesnego dzieciństwa oswajano z reklamami i którzy znają nie tylko ich magię, ale i kulisy. I im zdarza się zapomnieć, że treść prospektu promocyjnego i dokumentu otrzymywanego przy formalizowaniu umowy nie musi być tożsama, rzadziej niż inni podpisują jednak dokumenty, których treść budzi ich wątpliwości.

Na co powinni uważać młodzi klienci parabanków?
Młodzi pożyczkobiorcy są znacznie bardziej odpowiedzialni niż mogłoby się to nam wydawać, nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z osobami, które nie muszą obawiać się żadnych zagrożeń związanych z pożyczkami pozabankowymi. Najpoważniejsze związane jest z brakiem umiejętności oceny własnych możliwości finansowych, niejednokrotnie okazuje się więc, że młody klient parabanku pożycza znacznie więcej pieniędzy, niż jest w stanie spłacić. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy niełatwo jest przewidzieć, jak ich sytuacja będzie przedstawiała się za kilka lub za kilkanaście lat. Często wydaje im się też, że jeśli w danym momencie mogą pochwalić się imponującymi zarobkami, w przyszłości niewiele zmieni się w tym zakresie. Niestety, mówimy o optymistycznym scenariuszu, który nie zawsze się sprawdza, pożyczkodawcy potrafią zaś być konsekwentni wówczas, gdy w grę wchodzi egzekwowanie zaległych rat.
Innym problemem pożyczkobiorców jest to, że sama przygotowana z myślą o nich oferta jest niemal zawsze mniej atrakcyjna niż ta, na którą mogą liczyć starsi klienci. Pomocna pożyczka dla młodych jest coraz powszechniej dostępna, należy jednak liczyć się z tym, że jej uzyskanie będzie się wiązało z pewnymi obwarowaniami. Osoby ubiegające się o tego rodzaju wsparcie mają podstawy do tego, aby oczekiwać znaczących kosztów dodatkowych takich, jak choćby ubezpieczenie i prowizja, okazuje się przy tym, że parabanki wcale nie są skłonne do ich obniżania uważając je za swego rodzaju gwarant bezpieczeństwa.

Pożyczka dla młodych – czy to się opłaca?
Zadłużanie się osób młodych w pozabankowych instytucjach finansowych budzi duże kontrowersje, trudno przy tym nie zgodzić się, że znajdują one uzasadnienie. Mówimy o procederze dość niebezpiecznym, a tym samym dopuszczalnym jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia z osobami odpowiedzialnymi. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że jest to ciekawa alternatywa dla usług bankowych, gdy zaś młodzi klienci nie są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, niejednokrotnie mamy do czynienia z jedyną szansą na to, że zdobędą oni środki finansowe.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>