Alternatywy dla pożyczek bankowych

Mogłoby się wydawać, że banki całkowicie dominują na szeroko rozumianym rynku finansowym i posiadają pełen monopol na udzielanie jakichkolwiek kredytów. Nie jest to do końca dobra wiadomość, bowiem korzystając z usług bankowych musimy zazwyczaj przechodzić przez wiele skomplikowanych formalności i spełniać szereg stawianych przed nami wymagań związanych między innymi z naszą zdolnością kredytową. Coś takiego sprawia, że wielu ludzi z góry traci wszystkie szanse na otrzymanie kredytu, bowiem banki stale udzielają im odmownych odpowiedzi. Warto w takim razie wiedzieć o tym, że usługi bankowe to nie jedyne kredyty z jakimi spotkamy się aktualnie na rynku. Równie ciekawą propozycją mogą tu być specjalne pożyczki pozabankowe, które ze względu na szereg swoich zalet cieszą się sporą popularnością. Oczywiście, mają też kilka wad które sprawiają, że nie sprawdzają się idealnie w każdej sytuacji, niemniej jednak może to być fantastyczne rozwiązanie wielu problemów finansowych.

Ogólna charakterystyka pożyczek pozabankowych
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczki pozabankowe są udzielane nie przez banki, a przez różnego rodzaju instytucje prywatne. Jest to w pełni zgodne z przepisami, zatem korzystając z tego nie musimy obawiać się jakichkolwiek problemów prawnych. Charakteryzują się one przede wszystkim sporą prostotą, zwłaszcza w porównaniu do pożyczek bankowych. Formalności są tu ograniczone do absolutnego minimum, podobnie jak i wymagania stawiane przed kredytobiorcami – w większości przypadków nie musimy tu posiadać nawet stałego zatrudnienia. Pieniądze jakie pożyczymy w taki sposób możemy wykorzystać na dowolny interesujący nas akurat cel.

Rozwiązanie dla każdego?
Wiele osób na pewno stwierdzi w tym momencie, że pożyczka pozabankowa jest rozwiązaniem pozbawionym wad, idealnie sprawdzającym się w każdej sytuacji. W rzeczywistości jednak charakter tych usług sprawia, że nie każdy będzie z nich zadowolony, z czego koniecznie musimy zdawać sobie sprawę. Są one przeznaczone przede wszystkim dla osób zainteresowanych pożyczeniem nieco mniejszych pieniędzy na krótki czas. Często ceni się je przede wszystkim za brak skomplikowanych formalności oraz niewielką ilość czasu jaką potrzebujemy na załatwienie wszystkich procedur – w wielu przypadkach na otrzymanie pieniędzy będziemy musieli czekać dosłownie kilkanaście minut; zazwyczaj można z nich skorzystać za pośrednictwem internetu. Pożyczki te cieszą się także sporym zainteresowaniem wśród osób w trudnej sytuacji finansowej, które ze względu na brak zdolności kredytowej nie mogą otrzymać żadnego kredytu w banku.

Na co musimy uważać?
Pomimo tego, że pożyczki pozabankowe kuszą nas bardzo atrakcyjnymi ofertami, musimy podchodzić do nich w rozsądny sposób, bowiem przy nieodpowiednim wykorzystaniu sprowadzą one na nas więcej problemów, niż korzyści. Przede wszystkim trzeba upewnić się tutaj, że decydujemy się na ofertę rzeczywiście godnej zaufania firmy w której nie spotkamy się z żadnymi niejasnościami. Wiele instytucji pozabankowych posiada niestety w swoich umowach szereg dodatkowych warunków współpracy, które dość łatwo można przeoczyć. Dotyczą one chociażby różnego rodzaju opłat z których będziemy musieli się wywiązywać – często okazuje się, że realny koszt spłaty kredytu znacznie przewyższa oprocentowanie, o jakim była mowa na samym początku. Oprócz tego zaciągając takie pożyczki musimy mieć pewność, że wywiążemy się z nich w pełni terminowo; w wielu przypadkach najmniejsze nawet opóźnienia spotykają się tu z bardzo surowymi karami finansowymi. Często mamy tutaj sporą swobodę jeśli chodzi o wybieranie pożyczanej przez nas sumy, co jednak jest groźną pułapką – jeśli damy ponieść się wyobraźni, to zdecydujemy się na znacznie większe pieniądze niż jest nam to realnie potrzebne.
Aktualnie na rynku spotkamy wiele różnych ofert dotyczących takich właśnie usług, ale siłą rzeczy nie każda z nich będzie od razu dla nas odpowiednia. Najlepiej będzie zatem poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z opiniami dotyczącymi poszczególnych firm – bez problemu znajdziemy je w sieci. Warto także skupiać się wyłącznie na tych najbardziej znanych ofertach.

Podsumowanie
Pożyczka pozabankowa może być świetną propozycją w wielu sytuacjach, ale równocześnie nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad, jak sądzą niektóre osoby. Z jednej strony będzie to dobry zastrzyk gotówki w sytuacji, gdy szybko tego potrzebujemy – na przykład, pojawiły się u nas jakiekolwiek nieoczekiwane wydatki. Nie możemy zapominać, że dla niektórych osób jest to właściwie jedyna usługa kredytowa na rynku, z jakiej mogą skorzystać; jeśli ktoś znajduje się w trudnej sytuacji i żaden bank nie pożyczy mu nawet niewielkiej sumy pieniędzy, to pozostaje mu jedynie zwrócenie się w stronę takich właśnie rzeczy. Nie możemy jednak podchodzić do nich z przesadnym optymizmem, nawet mimo tego, że oferty kuszą nas tu naprawdę dogodnymi warunkami i wieloma korzyściami. Nawet pożyczając niewielką sumę musimy mieć pewność, że kredyt taki nie ściągnie na nas wielu dodatkowych problemów, co niestety nie należy do rzadkości

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>