Lokaty długoterminowe – czy to się opłaca

Mimo tego, iż z roku na rok oprocentowanie lokat maleje, to Polacy nadal chętnie po nie sięgają i to lokaty deklarują, jako swój sposób na oszczędzanie. Dlaczego? Wiąże się to głównie z bezpieczeństwa tego typu produktu.

Lokata terminowa to jak się okazuje, jeden z najlepszych sposobów oszczędzania – oczywiście według Polaków. Polacy wierzą lokatom, gdyż posiadają one zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjne. Cokolwiek by się nie działo z bankiem można mieć pewność, że depozyt zostanie nam zwrócony.

Polacy decydują się także na lokaty ze względu na stabilność i pewność zysku. Zakładając lokatę terminową składamy w banku depozyt, który to bank zobowiązuje się zwrócić wraz z odsetkami, po pewnym ustalonym czasie.

Analizując rynek obecnie oferowanych lokat zauważyć można, że ciężko dziś o lokatę z wyższym oprocentowaniem. Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie lokat utrzymywało się na poziomie 5 czy nawet 7%. Obecnie średnio jest to ok. 2%. Polacy jak wspomniane było, po lokaty sięgają chętnie, chociaż zmieniła się trochę specyfika zakładanych lokat terminowych. Kilka lat temu dominowały lokaty krótkoterminowe. W latach 2011-2013 dominowały właśnie one, ze średnim oprocentowaniem na poziomie 6% i więcej. Dziś w znaczącej przewadze pozostają lokaty zakładane nawet na kilka lat. Dlaczego? Wiąże się to głownie z wyższym oprocentowanie takich lokat, ale nie tylko.

Lokaty długoterminowe to lokaty, które zakładane są na 12 lub więcej miesięcy. Okres trwania niektórych lokat wynosi nawet 36 miesięcy. Tego typu lokaty gwarantują jeszcze większa stabilność inwestycji. W przypadku lokat krótkoterminowych klient pamiętać musi o jej częstym odnawianiu. Zdarza się, że kolejny depozyt nie będzie mógł zostać złożony na tak atrakcyjnych warunkach jak poprzednio. Mają na uwadze wciąż spadające oprocentowanie lokat możemy być niemal pewni, że kolejna lokata założona na tę samą kwotę i termin, przyniesie niższy zysk. Jest to tak zwane ryzyko reinwestycji i musi o nim pamiętać każdy, kto w jakikolwiek sposób inwestuje swoje pieniądze. Czas poświęcony na poszukiwanie nowej oferty w zakresie lokat można w przypadku lokaty wieloletniej przeznaczyć na coś przyjemniejszego. Osoby, które zdecydowały się kilka lat temu na założenie lokaty wieloletniej, wciąż cieszyć się mogą stosunkowo wysokim oprocentowaniem, te, które postawiły wówczas na szybki, krótkoterminowy zysk, muszą niestety mierzyć się obecnie z dużo niższymi odsetkami.

W związku z dużymi wahaniami na rynku finansowym, żaden analityk nie jest w stanie zagwarantować nam tego, że nie nastąpią kolejne spadki w oprocentowaniu lokat. Wręcz przeciwnie, przewidywać można, iż niskie oprocentowanie lokat utrzyma się lub nawet spadnie. Wszystko to z powodu światowej tendencji, która zmierza do kreowania taniego pieniądza będącego działaniem antykryzysowym. Jednak co w momencie gdy stopy procentowe zaczną rosnąć? W takiej sytuacji osoby z lokatami długoterminowymi niestety musiałby się pogodzić ze stratami, jednak zakładając nawet, że zaistniałaby sytuacja, w której oprocentowanie lokat w najbliższych latach zaczęłoby rosnąć, to czas potrzebny na to, by osiągnęły one oprocentowanie takie jak kilka lat temu, jest dość długi, a sam proces przebiegałby z pewnością powoli.

Lokata długoterminowa jest więc praktycznym narzędziem oszczędzania, dzięki któremu możemy liczyć na to, że nasze pieniądze będą pracowały przez dłuższy czas stabilnie, dostarczając nam stałego zysku i nie wymagając naszego zaangażowania. W chwili zakładania lokaty długoterminowej otrzymamy precyzyjną informację kiedy i ile zarobimy.

Reasumując, klienci sięgający po lokaty długoterminowe mogą liczyć na stabilny zysk, podwyższone oprocentowanie, pewność utrzymania warunków lokaty oraz wygodę utrzymywania depozytu w jednej instytucji. Dla wielu osób lokaty tego typu stały się długoterminowym sposobem na organizowanie oszczędności. Warto pamiętać, że by lokata długoterminowa była skuteczna, musi mieć ona stałe oprocentowanie oraz że wypłata depozytu powiększonego o zysk (w większości przypadków) może nastąpić jedynie w momencie wygaśnięcia umowy, czyli w chwili upłynięcia terminu lokaty.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>