Lokata powyżej 3%?

Lokaty od wielu lat cieszą się popularnością wśród Polaków. Jest to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych produktów bankowych. I nie ma się czemu dziwić bowiem lokaty uznawane są za najbezpieczniejszy sposób zarobku. Na czym polega lokata? Lokata umożliwia zdeponowanie pieniędzy w banku i odebranie ich po określonym czasie wraz z odsetkami. Pieniądze deponowane są w banku, na określony czas. Odsetki otrzymane wraz z kwotą lokaty to właśnie nasz zysk.

Oferta banków w zakresie lokat jest bardzo zróżnicowana. Można spotkać lokaty krótko lub długoterminowe – od kilku dni, do nawet kilku lat. Lokaty zróżnicowane są także pod względem oprocentowania. Oprocentowanie to może być stałe lub zmienne. Część lokat dostępna jest np. tylko dla stałych klientów banku, inne z kolei udostępniane są tylko nowym klientom. Jak więc wyraźnie widać – jest w czym wybierać.

Wielu klientów banku porównuje lokaty do kont oszczędnościowych. Jest jednak spora różnica między tymi produktami. Lokaty zazwyczaj mają wyższe oprocentowanie niż najlepsze nawet konta oszczędnościowe, są jednak mniej płynne niż one. Co to oznacza? Że na lokacie możemy zarobić więcej, ale tylko wówczas, gdy ulokowane środki pieniężne będziemy chcieli odebrać dopiero po zadeklarowanym terminie. Wcześniejsza likwidacja lokaty powoduje, że tracimy prawo do odsetek. Jednak pamiętać trzeba, że w przypadku kont oszczędnościowych również istnieją ograniczenia w wypłatach zgromadzonych środków. Bank umożliwia ich bezpłatną wypłatę zazwyczaj tylko raz w miesiącu. Za kolejne wypłaty pobierana jest prowizja, która może okazać się wyższa niż sam zysk z takiego konta.

W przypadku lokat pamiętać trzeba, że zysk z nich objęty jest tzw. podatkiem Belki. Jest to podatek, który pobierany zostaje od dochodów pozyskanych z inwestycji kapitałowych. Podatek Belki utrzymuje się obecnie na poziomie 19% i jest automatycznie pobierany przez bank od zysków, które otrzymujemy po zakończeniu lokaty. O podatku tym trzeba pamiętać w momencie, gdy chcemy obliczyć rzeczywisty zysk z lokaty. Jak to działa? Jeśli oprocentowanie naszej lokaty pozwala wypracować zysk na poziomie 100 zł, to nasz rzeczywisty zysk wynosił będzie tylko 81 zł.

Jeszcze kilka lat temu na lokacie można było wiele zyskać. Obecnie oprocentowanie lokat utrzymuje się na poziomie ok. 3% w skali roku. Analitycy finansowi podkreślają, ze owszem, można spotkać lokaty wyżej oprocentowane, jednak są to najczęściej „lokaty z gwiazdką”. Aktualnie znacząca większość ofert banków dotyczy lokat ze stawką ok. 2 %. Lokaty z oprocentowaniem na poziomie 3% traktowane są obecnie, jako lokaty wysokooprocentowane. Oczywiście spotkać można lokaty z oprocentowanie wyższym, na poziomie nawet 5% procent, jednak w tym wypadku pojawiają się już gwiazdki. Tak wysokie oprocentowanie najczęściej zarezerwowane jest dla nowych klientów banku i są to lokaty krótkoterminowe – od 1 miesiąca do maksymalnie 3 miesięcy. Ograniczenia w przypadku tak wysokooprocentowanych lokat dotyczą także zazwyczaj kwot, które można na nich lokować – często kwoty te nie mogą przekroczyć 10 000 zł. Spotkać można również ograniczenia w ilości możliwych do założenia lokat. Po czasie „promocyjnym” przychodzi niestety czas zderzenia z szarą rzeczywistością i „nowy” klient staje się klientem „starym”, który dostęp ma już tylko do standardowej oferty w zakresie lokat. Skąd takie ograniczenia? A stąd, że bank nie zarabia na tego typu lokatach, a wręcz przeciwnie – musi sam do nich dołożyć. Jednak czego się nie zrobi by zyskać nowych, stałych klientów.

Stosunkowo niskie oprocentowanie lokat zniechęciło część klientów, którzy w poszukiwaniu większych zysków sięgają po inne możliwości ulokowania swoich pieniędzy. Niestety nieznajomość poszczególnych instrumentów finansowych i ryzyka związanego z inwestowaniem w nie często przynosi skutek w postaci strat, a nie spodziewanych zysków. Szczególnie boleśnie odczuły to osoby, który zdecydowały się na inwestycje w fundusze akcji. Ostatnie spadki na giełdzie sprawiły, że znaczna część osób poniosła straty.

Jak aktualnie prezentują się rankingi lokat? Specjaliści Expandera przygotowali w ostatnim czasie ciekawe zestawienia lokat 3 i 6-cio miesięcznych oraz na 1 i 2 lata. Prezentujemy je poniżej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>