Wybierz kredyt z korzystnym oprocentowaniem

Istnieje szereg różnych spraw które mogą mieć istotny wpływ na to, czy dany kredyt będzie dla nas faktycznie odpowiedni. W grę wchodzą tutaj przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby – w większości przypadków powinniśmy dostosować pożyczkę na którą się decydujemy do celu, na jaki tak właściwie potrzebujemy takich pieniędzy. Niektóre banki dają nam tu również szereg ciekawych udogodnień, takich jak chociażby możliwość wcześniejszej spłaty całości kredytu bez żadnych kar finansowych; warto oczywiście zwracać uwagę również i na takie rzeczy. Wiele zależy również od samej wysokości i częstotliwości spłacania rat, jakie narzuca nam bank. Równocześnie jednak w każdym przypadku praktycznie kluczową kwestią jest oprocentowanie kredytu.

Czym jest oprocentowanie?

Mówiąc w najprostszy możliwy sposób, oprocentowanie to cena jaką musimy zapłacić za pożyczenie określonych pieniędzy – wynosi ona procentową wartość danej sumy. Na oprocentowanie w przypadku większości banków składają się dwie podstawowe rzeczy: stopa referencyjna ustalana odgórnie, oraz marża dla banku, którą każda instytucja tego typu określa we własnym zakresie. Właśnie z tego powodu oprocentowanie poszczególnych kredytów w oddzielnych bankach może znacznie się od siebie różnić, i wszystko zależy tutaj głównie od tego, na jaką dokładnie ofertę tego typu się zdecydujemy. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że oprocentowanie poszczególnych kredytów może znacznie różnić się w konkretnych okresach; banki starają się zazwyczaj dostosować je aktualnie panujących warunków rynkowych. Bardzo często okazuje się zatem, że wystarczy jedynie poczekać na stosowny moment, aby móc liczyć na znacznie korzystniejsze warunki.

Dlaczego jest to tak istotne?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ogromne znaczenie oprocentowania w danym kredycie jest właściwie oczywiste. Tymczasem jednak wielu ludzi decydujących się na skorzystanie z konkretnych usług tego typu nie przykłada do tego praktycznie żadnej większej uwagi, zapoznając się z wartościami procentowymi jedynie dość pobieżnie. Jest to jednak bardzo poważny błąd, który w przypadku kredytu zaciąganego na większą sumę pieniędzy i na dłuższy czas może nas sporo kosztować. W końcu często okazuje się, że nawet pozornie niewielka, półprocentowa różnica w wysokości oprocentowania może w ogromnym stopniu powiększyć sumę, jaką będziemy musieli spłacić w ciągu – przykładowo – 20 lat.

Oprocentowanie nominalne a rzeczywiste

W czasie szukania kredytu o najatrakcyjniejszym oprocentowaniu warto zwracać uwagę na to, że większość banków podaje w swoich ofertach tak zwane oprocentowanie nominalne, które jednak znacznie może różnić się od tego rzeczywistego. Oprocentowanie nominalne składa się jedynie z wymienionych już wyżej części, i stanowi on sumę jaką bank pobiera od swoich klientów. Równocześnie jednak w czasie spłacania takiego kredytu w grę wchodzi także szereg innych opłat, związanych z obsługą naszego kredytu; są to przede wszystkim ubezpieczenia czy dodatkowe opłaty. W praktyce okazuje się zatem, że często realnie musimy spłacać nieco wyższe oprocentowanie niż było to zawarte w umowie.

Jak znaleźć idealne oprocentowanie?

Sama wysokość oprocentowania w konkretnych kredytach może – jak wspomnieliśmy już wcześniej – często być uzależniona od kilku istotnych czynników, i z tego powodu potrafi znacznie różnić się od siebie w przypadku wybranych klientów. Jeśli ktoś chce zatem szybko znaleźć dla siebie kredyt w którym spotka się z rzeczywiście atrakcyjnymi dla siebie warunkami, to powinien przede wszystkim skorzystać z pomocy internetu. Niezwykle przydatnym narzędziem jest tutaj kalkulator kredytów; możemy określić w nim wszystkie swoje indywidualne warunki finansowe, a następnie otrzymać zestawienie wielu różnych, dostępnych obecnie na rynku ofert kredytowych z uwzględnionym oprocentowaniem. Będziemy musieli zatem poświęcić jedynie nieco czasu na dokładniejsze zapoznanie się z nimi aby móc stwierdzić, który bank zaproponuje nam faktycznie atrakcyjne oprocentowanie.

Wszystko zależy od Twojej sytuacji

Oprocentowanie znacznie różni się w zależności od konkretnego banku, a także rodzaju kredytu, jaki zamierzamy wziąć. Co ważne, jest ono zazwyczaj nieco wyższe w przypadku niewielkich pożyczek takich jak kredyty gotówkowe, które wynoszą zazwyczaj najwyżej kilka tysięcy złotych – w takim przypadku może ono wahać się mniej więcej w granicach 10-17%. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, bowiem w rzeczywistości niewielkie oprocentowanie przy kredycie na kilkaset tysięcy złotych oznacza konieczność zapłacenia do banku o wiele większej sumy. O tym, czy dane oprocentowanie jest korzystne decyduje zatem głównie sytuacja w jakiej się znajdujemy; powinniśmy postrzegać je przez pryzmat standardów obowiązujących przy konkretnych usługach, jakimi jesteśmy akurat zainteresowani. Śmiało można jednak powiedzieć, że jest to jedna ze zdecydowanie najważniejszych rzeczy na jakie należy zwracać uwagę przy okazji wybierania odpowiedniego dla siebie kredytu, zatem nigdy nie powinniśmy tego zaniedbywać; błędne podejście do czegoś takiego w większości przypadków owocuje jedynie sporymi stratami finansowymi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>