Trzy rady dla osób zaciągających pożyczkę lub kredyt

Każdemu, kto stara się o dodatkowe pieniądze zależy na tym, aby i w jego przypadku potwierdzenie znalazła zależność pomocna pożyczka – wygodne wsparcie. Niestety, nie zawsze mamy skłonność do podejmowania w pełni racjonalnych decyzji. Na szczęście, korzystanie z naszych rad przyczyni się do tego, że ryzyko popadnięcia w tarapaty finansowe będzie znacznie mniejsze.

Rada pierwsza – szukaj produktu finansowego odpowiadającego Twoim potrzebom
Zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe nie tylko polecają nam dziś szeroką gamę produktów finansowych, ale również gwarantują nam, że produkty te znajdują się w zasięgu naszej ręki. Z całą pewnością nie jest to zła informacja, okazuje się jednak, że budzi pewne wątpliwości wśród osób poszukujących wsparcia. Z jednej strony, cieszy to, że możemy starać się o pieniądze korzystając z kredytów gotówkowych i hipotecznych, kredytów w koncie oraz różnorodnych pożyczek, z drugiej jednak bardzo często możemy przekonać się o tym, że otrzymując możliwość wyboru wcale nie potrafimy skorzystać z niej w naprawdę satysfakcjonujący sposób. W rezultacie staramy się o pożyczki kupując samochód, choć znacznie bardziej przydałby się nam kredyt samochodowy, wybieramy kartę kredytową, choć jedna chwilówka rozwiązałaby nasze problemy i decydujemy się na wysoko oprocentowaną pożyczkę hipoteczną nie sprawdziwszy nawet, czy bank nie byłby zainteresowany udzieleniem nam kredytu na budowę domu.
Naturalnie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy korzystali z takich rozwiązań i żaden bank z pewnością nie będzie próbował odwieść nas od tego. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy produkt finansowy posiada zarówno swoje zalety, jak i wady i tylko umiejętne korzystanie z tego rodzaju propozycji sprawi, że wsparcie finansowe rzeczywiście nam się przyda, a jego spłacanie nie będzie procesem długotrwałym i wyniszczającym nasz budżet.
Część osób broni swoich dość kontrowersyjnych decyzji zwracając uwagę na to, że współpraca z bankami nie należy do najłatwiejszych i nigdy nie mamy pewności, czy będą one skłonne do wsparcia naszych starań o kredyt. Trudno odmówić temu argumentowi pewnej dozy słuszności, często nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że jest on przytaczany bez względu na to, czy sprawdzaliśmy warunki otrzymania wsparcia bankowego, czy też nie.

Rada druga – nie opieraj swoich decyzji wyłącznie na reklamach
Reklamy nie są dla naszych rodaków poważniejszym zaskoczeniem. Niemal wszyscy wiedzą, jak one działają, w jaki sposób wywierają wpływ na osoby korzystające z nich i co przyczynia się do ich skuteczności. Niestety, gdy mówimy o reklamach banków oraz firm udzielających pożyczek szybko możemy się przekonać o tym, że jest to wiedza wyjątkowo ulotna. Wiele osób podejmujących błędne decyzje nie ukrywa swojego zdumienia, w czasie oglądania lub słuchania reklamy można było bowiem odnieść wrażenie, że analizuje się jeden z najbardziej atrakcyjnych produktów finansowych dostępnych w danym momencie na rynku. Co dziwne, mówią to ci sami ludzie, którzy kupując telewizor lub lodówkę przeanalizują ofertę wielu firm i licznych sklepów, nie zapomną przy tym o skonsultowaniu swojej decyzji na forum internetowym.
I w tym przypadku możemy zapoznać się z argumentami usprawiedliwiającymi takie działanie. Zwolennicy wiedzy czerpanej z reklam zwracają uwagę przede wszystkim na to, że produkty finansowe jawią się jako dość tajemnicze, łatwo można więc odnieść wrażenie, że przeciętny człowiek nie zrozumie zasad, na jakich funkcjonują. Co więcej, pamiętamy o tym, że reklamy banków i parabanków są poddawane surowej ocenie przez organy kontrolne, może się więc nam wydawać, że są bardziej wiarygodne niż kampanie promocyjne produktów spożywczych.
Niestety, nadmierna wiara w reklamę i jej prawdziwość prowadzi zazwyczaj do decyzji, których trzeba potem żałować. Wskazane jest więc zrezygnowanie z tego źródła wiedzy i weryfikowanie informacji na temat pożyczek i kredytów na stronach internetowych udzielających je instytucji finansowych, forach internetowych oraz portalach ekonomicznych tworzących zestawienia produktów różnego rodzaju.

Rada trzecia – unikaj niejasności
Bardzo często możemy usłyszeć o atrakcyjnych ofertach, które mają tylko jedną wadę, czas ich obowiązywania właśnie się kończy, jeśli więc chcemy z nich skorzystać, decyzję musimy podjąć natychmiast nie zastanawiając się nawet przez chwilę. Bank lub instytucja udzielająca pożyczek zapewniają nas, że nie pożałujemy jej, my sami możemy jednak odnieść wrażenie, że nie wszystkie części składowe oferty są nam znane.
Owszem, czasem warto zaryzykować, w życiu nie da się bowiem nieustannie kalkulować. Pamiętajmy jednak, że mówimy o zasadzie, która nie sprawdza się w świecie produktów finansowych. Tu promowane są przede wszystkim decyzje starannie przemyślane i podejmowane w sposób odpowiedzialny, w innym wypadku możemy bowiem ponieść spore koszty własne, których z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Nie bójmy się przy tym, że naprawdę atrakcyjna oferta przepadnie bezpowrotnie, mówimy bowiem o rynku intensywnie zabiegającym o nasze zainteresowanie, a więc takim, który jest nas w stanie regularnie pozytywnie zaskakiwać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>