Na auto – kredyt gotówkowy czy samochodowy?
Własny pojazd to niestety spory wydatek. Jednak mało kto obecnie może obejść się bez samochodu. Wiele osób, które planują zakup samochodu – nowego bądź używanego, zastanawia się czy warto skorzystać z produktu dedykowanego czyli kredytu samochodowego, czy też może lepiej z kredytu gotówkowego na dowolny cel. Który będzie bardziej opłacalny?
Oferta kredytowa banków w zakresie kredytów samochodowych jest dość spora. Obecnie kredyt na samochód można wziąć niemal w każdym banku. Najczęściej kredyt ten w ogólnym rozliczeniu jest tańszy niż kredyt gotówkowy. Spowodowane jest to tym, iż najczęściej w przypadku kredytu samochodowego bank wymaga zabezpieczenia w postaci kredytowanego pojazdu. Dla banku jest to mniejsze ryzyko, dlatego warunki jego udzielenia mogą być lepsze.
Pamiętać należy, że kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Nie można go przeznaczyć na nic innego niż zakup pojazd. Z pieniędzy kredytu samochodowego sfinansować można zakup każdego pojazdu silnikowego – samochód, ciągnik, motocykl. Wysokość kwot kredytu powiązana jest z cenami wybranych pojazdów (bo to one stanowią zabezpieczenie kredytu). Większość tego typu kredytów udzielanych jest na max. 10 lat. Szczególnie „dobrze” patrzą banki na kredytowanie w ten sposób pojazdów nowych lub kilkuletnich. Jeśli do tego dochodzi bardzo krótki okres kredytowania np. 50%-50% lub 3x 33% to warunki udzielenia takiego kredytu mogą być bardzo opłacalne, a czasem zobowiązanie takie udzielane jest nawet bez odsetek. Kredyt samochodowy to zazwyczaj minimum formalności. Dealerzy samochodowi współpracują z bankami i nierzadko pośredniczą w załatwieniu takiego kredytu. Często także wzięcie kredytu samochodowego powiązane jest z dodatkowymi korzyściami np. tańszym ubezpieczeniem lub obsługą assistance.
Im starszy pojazd tym trudniej uzyskać taki kredyt. Można przyjąć, że banki kredytują pojazdy tylko do czasu, gdy nie są starsze niż 10 lat. W przypadku kredytu samochodowego bank stosuje różne zabezpieczenia takie jak zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu, weksel In blanco czy też cesja polisy AC.
Alternatywą dla kredytu samochodowego może być kredyt gotówkowy. Wysokość kredytu gotówkowe uzależniona jest od dochodów kredytobiorcy. Kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go na zakup pojazdu. Kupując samochód za pieniądze z kredytu gotówkowego, nie stanowi on zabezpieczenia kredytu. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, w przypadku zaciągania kredytu gotówkowego, kredytobiorca nie musi mieć „upatrzonego” pojazdu. Kredyt gotówkowy daje więc pewną swobodę kredytobiorcy. Kupione za te środki auto może być w dowolnym stanie technicznym czy wieku, nie ma również obowiązku zakupu polisy AC dla takiego pojazdu. Niestety swoboda ta nie jest darmowa. Kredyty konsumpcyjne należą bowiem do najwyżej oprocentowanych kredytów bankowych.
Zarówno w przypadku kredytów samochodowych jak i gotówkowych warto „polować” na promocje. Często banki by zachęcić nowych klientów organizują atrakcyjne obniżki w zakresie oprocentowania lub dodatkowych opłat kredytowych.
Jak widać każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Przed podjęciem zobowiązania dobrze jest przeanalizować wszystkie ich plusy i minusy, a następnie wybrać opcję, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Poniżej prezentujemy tabelę, która może pomóc podjąć taką decyzję.
TYP KREDYTU | ZALETY |
GOTÓWOWY | – środki wypłacane są szybko – bez dużej ilości formalności – natychmiastowa własność pojazdu – pieniądze z kredytu można przeznaczyć na dowolny cel |
WADY | |
– wyższe oprocentowanie | |
SAMOCHODOWY | ZALETY |
– niskie oprocentowanie – duża różnorodność kredytów samochodowych – często formalności załatwiane przez dealera |
|
WADY | |
– długi czas załatwiania formalności – często skomplikowana procedura (w przypadku samodzielnego załatwiania kredytu) – wymagane dodatkowe zabezpieczenie – bank jest współwłaścicielem auta – pieniądze przeznaczone na ściśle określony cel |
Janek pisze:
A jak wygląda porównanie kredyt vs leasing? Leasing można szybciej załatwić