Kredyty – w bankach i nie tylko

Jeszcze całkiem niedawno dość słusznie moglibyśmy sądzić, że banki posiadają na rynkach finansowych praktycznie całkowity monopol na udzielanie kredytów – w końcu jeśli potrzebowaliśmy akurat jakichkolwiek pieniędzy na większe wydatki, to mogliśmy udać się jedynie do nich. W dużym stopniu była to prawda, ale warto zauważyć, że rynki finansowe nieustannie się zmieniają, i pojawia się na nich mnóstwo nowych, nieznanych wcześniej rozwiązań; podobnie jest i w przypadku kredytów, o czym świadczy ogromna popularność, jaką cieszą się aktualnie specjalne pożyczki pozabankowe. Ich pojawienie sprawiło, że obecnie niekoniecznie musimy korzystać z usług bankowych aby móc pożyczyć pieniądze na potrzebny nam akurat cel. Oczywiście, zarówno usługi bankowe jak i pozabankowe mają swoją oddzielną charakterystykę, przez co zupełnie inaczej mogą sprawdzać się w różnych sytuacjach. Warto zatem zapoznać się z nimi nieco bliżej i aby wiedzieć, jakich rzeczy powinniśmy oczekiwać w czasie korzystania z nich.

Kredyty bankowe – nie tylko na większe wydatki
W momencie pojawienia się na rynku usług pozabankowych wielu ludzi zaczęło uważać, że z kredytów bankowych opłaca się korzystać jedynie w sytuacji, gdy potrzebujemy dużych pieniędzy na większe już cele. Fakt, sporą popularnością cieszą się usługi takie jak kredyty mieszkaniowe czy samochodowe, nie oznacza to jednak, że w ofertach banków nie znajdziemy również i nieco mniejszych pożyczek na codzienne wydatki. Zacznijmy jednak od początku i przyjrzyjmy się ogólnej charakterystyce, jaka towarzyszy właściwie wszystkim usługom bankowym.
W czasie udzielania kredytów banki zwracają sporą uwagę na naszą zdolność kredytową – warto pamiętać o tym, że często składa się na nią wiele różnych czynników, przez co dla niektórych osób jest to poważny problem. Aby otrzymać jakikolwiek większy kredyt musimy przede wszystkim udokumentować stałe zatrudnienie oraz przedstawić zaświadczenie o zarobkach. W przypadku rzeczywiście poważnych pieniędzy, chociażby na zakup mieszkania, musimy liczyć się z tym, że bank będzie zwracał uwagę także na rodzaj oraz stabilność wykonywanej przez nas pracy, lub nawet na wiele szczegółów dotyczących naszego życia osobistego – wiek czy stosunki w naszej rodzinie.
Kolejną rzeczą niezbędną do otrzymania większości kredytów bankowych jest dobra historia kredytowa. Warto pamiętać o tym, że informacje na temat wszystkich zaciąganych przez nas zobowiązań tego typu trafiają do Biura Informacji Kredytowej, i są one w każdym momencie do dyspozycji banków. Znajdują się tam oczywiście informacje dotyczące jakichkolwiek opóźnień czy problemów z terminowym spłacaniem rat, jakie spotkały nas nawet przed bardzo długim czasem – niestety, coś takiego może zadecydować o odmownej odpowiedzi ze strony banku.
Dużą zaletą usług bankowych jest jednak ogromne zróżnicowanie, jakim odznaczają się one obecnie – właściwie każdy może znaleźć wśród nich coś idealnie pasującego do jego indywidualnych potrzeb. Z jednej strony mamy tutaj wspomniane już wyżej kredyty na nieco większe wydatki, takie jak zakup mieszkania czy samochodu. W takiej sytuacji będziemy musieli oczywiście przedstawić szereg dokumentów związanych z nieruchomością lub pojazdem, jakim jesteśmy akurat zainteresowani, choć przy odpowiednim podejściu formalności takie nie sprawią nam większych problemów. W ofertach banków spotkamy się również z usługami dla przedsiębiorców czy nawet osób zadłużonych, czego idealnym przykładem są kredyty konsolidacyjne.
Warto zauważyć, że banki oferują również wiele mniejszych, pomocnych przy nagłych wypadkach pożyczek, takich jak przede wszystkim kredyty gotówkowe. Możemy tu uzyskać pieniądze na dowolny cel, a liczba formalności została ograniczona do absolutnego minimum; oczywiście, nadal obowiązkowe jest wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej, choć wymagania pod tym względem często nie są tak rygorystyczne jak w przypadku innych kredytów.

Pożyczki pozabankowe
Z drugiej strony barykady znajdują się różnego rodzaju pożyczki pozabankowe; są one udzielane przez prywatne instytucje, co naturalnie jest w pełni zgodne z przepisami w naszym kraju. W gruncie rzeczy są one nieco podobne do wymienionych wyżej kredytów gotówkowych jakie możemy uzyskać w bankach; również i tu wszystkie formalności ograniczają się praktycznie do złożenia wniosku i okazania dowodu tożsamości. Pieniądze możemy pożyczyć na dowolny cel, zatem taka pomocna pożyczka pozabankowa posłuży nam w wielu różnych sytuacjach. Niezwykle istotną ich cechą jest dodatkowo fakt, że nie ani nie wymaga się przy nich dobrej zdolności kredytowej ani też nie bierze się pod uwagę raportów przygotowywanych przez BIK, dzięki czemu można z nich skorzystać nawet w bardzo trudnej sytuacji finansowej, gdy żaden bank nie chciałby nawet słyszeć o współpracy z nami. Warto oczywiście pamiętać, że taka pomocna pożyczka pozabankowa mimo wszystkie niesie ze sobą pewne ryzyko. Na przykład, firmy które się nimi zajmują narzucają spore kary finansowe na osoby które spóźniają się z ich spłatą; niestety, czasami terminowe wywiązywanie się z nich jest bardzo trudne. Sprawia to, że jeśli nie podejdziemy do nich w rozsądny sposób to korzystanie z nich jeszcze bardziej pogorszy naszą sytuację finansową, zamiast ją polepszać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>