Jakich błędów unikać zaciągając i spłacając pożyczkę?

Już od dłuższego czasu zwraca się uwagę na to, że pożyczki gotówkowe wcale nie muszą być złym rozwiązaniem. Można starać się o nie nawet wówczas, gdy charakter naszej umowy z pracodawcą lub nieregularność dochodów sprawiają, że nie jesteśmy szczególnie atrakcyjnymi klientami dla banków. Co więcej, oprocentowanie pożyczek gotówkowych spada systematycznie, zaciągając je nie musimy już więc obawiać się o to, że nie poradzimy sobie z ich terminową spłatą. Niestety, nawet najbardziej korzystne pożyczki mogą stać się źródłem poważnych problemów, jeśli nie będziemy potrafili mądrze z nich korzystać. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jakich błędów unikać nie tylko podczas samego zaciągania zobowiązania, ale i w trakcie jego spłaty.

Po pierwsze – nie korzystaj z ofert niesprawdzonych firm
Polskie prawo ciągle jeszcze jest dość liberalne wówczas, gdy w grę wchodzą pożyczki gotówkowe. Mogą stanowić one element oferty naprawdę wiele firm, nietrudno więc domyślić się, że często oferują je podmioty, których lepiej jest unikać.
W tym miejscu napotykamy zresztą na pierwszy poważny problem, firmy niegodne zaufania wcale nie rzucają się bowiem w oczy. Zazwyczaj charakteryzuje je większy liberalizm przy przyznawaniu pożyczek oraz bardziej atrakcyjne oprocentowanie, ponieważ jednak pożyczkobiorcy muszą być coraz bardziej zdecydowani walcząc o swoich klientów, nie jest to wcale sygnał alarmujący. Jeśli zatem marzą nam się korzystne pożyczki każde ich ewentualne źródło powinniśmy sprawdzać indywidualnie analizując wszystkie argumenty przemawiające tak za skorzystaniem z jego oferty, jak i przeciw takiemu działaniu. Nie lekceważmy przy tym nawet drobnych sygnałów świadczących o tym, że nie wszystko, o czym informuje nas pożyczkobiorca jest prawdziwe, może się bowiem okazać, że ignorowanie ich doprowadzi nas do straty pieniędzy i nerwów.

Po drugie – unikaj wpłacania pieniędzy przed uzyskaniem pożyczki
Mogłoby wydawać się, że firmy uzależniające przekazanie nam środków finansowych od wpłacenia określonej kwoty na swoje konto nie wykorzystują już tej techniki do oszukiwania swoich potencjalnych klientów. Przestrzegają przecież przed tym nie tylko media, ale i osoby, które kiedykolwiek korzystały z pożyczki. Najnowsze informacje przekazywane przez media uświadamiają nam jednak, że skala problemu jest poważna. Nie brakuje oszustów korzystających z tej techniki, niepokojące wydaje się zaś i to, że nie brakuje także osób, które ciągle jeszcze dają wiarę zapewnieniom, że kilkadziesiąt złotych przelanych na firmowe konto potwierdzi ich wiarygodność i przyczyni się do uzyskania dużej kwoty na preferencyjnych warunkach. Na szczęście, wspomniane praktyki przyczyniają się do tego, że nasze straty finansowe nie będą duże. Nie możemy jednak zapominać o tym, że tak naprawdę utracimy nie tylko pieniądze, ale i czas, który w przypadku pożyczkobiorcy niejednokrotnie ma znacznie większe znaczenie.

Po trzecie – kontaktuj się z firmą udzielającą pożyczki nawet wówczas, gdy jej terminowa spłata jest zagrożona
Wielu pożyczkodawców popada w poważne tarapaty finansowe kończące się egzekucjami komorniczymi przynajmniej częściowo na własne życzenie. Przejściowe problemy finansowe mogą zdarzyć się każdemu, a pożyczkobiorcy są tego świadomi. Niedopuszczalna jest jednak sytuacja, w której kłopoty te skutkują zerwaniem kontaktów z firmą, która udzieliła nam wsparcia finansowego. Szukając rozwiązania pozwalającego nie tylko na uporanie się z kryzysem finansowym, ale i z problemem, jakim jest terminowa spłata zobowiązania wysyłamy czytelny sygnał świadczący o tym, że nadal jesteśmy poważnym partnerem, z którym warto współpracować i któremu warto pomóc. Uciekając od odpowiedzialności sugerujemy, że nie jesteśmy już zainteresowani współpracą bez względu na to, jakie będą jej warunki. Dla pożyczkodawcy jest to ważna informacja. Pracownik firmy udzielającej wsparcia dostrzega, że odzyskanie pieniędzy wypłaconych klientowi będzie coraz bardziej problematyczne, uruchamia więc mechanizmy, które mogą przyspieszyć realizację tego celu. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków są to mechanizmu, które utrudniają nasze położenie.

Po czwarte – jeśli istnieje taka możliwość, staraj się spłacać zobowiązania wcześniej niż wynika to z umowy
Podpisując umowę z pożyczkodawcą zazwyczaj otrzymujemy od niego nie tylko środki finansowe, o które wnioskowaliśmy, ale także harmonogram spłaty kolejnych rat. To nasz najważniejszy dokument, przestrzeganie znajdujących się w nim zapisów sprawia bowiem, że nie mamy problemu z terminową spłatą zobowiązania. Wcześniejsza spłata pożyczki to rozwiązanie atrakcyjne przede wszystkim dla nas samych. Pozwala nam na oszczędność czasu, a jednocześnie podnosi naszą wiarygodność. Być może w przyszłości będzie potrzebowali większej kwoty. Prezentując się jako osoba wiarygodna sprawiamy, że nasze szanse na jej uzyskanie rosną. Niejednokrotnie okazuje się przy tym, że wcześniejsza spłata pierwszej pożyczki przyczynia się do tego, że kolejne są przyznawane na znacznie bardziej atrakcyjnych warunkach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>