Jak skutecznie poradzić sobie z kłopotami finansowymi?

Przyszło nam żyć w czasach, które pod względem finansowym nie należą niestety do najstabilniejszych w historii. Z jednej strony każdy z nas ma obecnie bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o zabezpieczenie swojego osobistego budżetu i unikanie różnego rodzaju problemów finansowych; z drugiej nikomu nie musimy chyba mówić, że sytuacja pieniężna praktycznie każdego człowieka może obecnie diametralnie zmieniać się w bardzo krótkim czasie. Istnieje oczywiście wiele czynników które potrafią wpędzić nas w poważne problemy tego typu. Często jest to nagła utrata pracy, w innych przypadkach kłopoty z bankiem, zaś w jeszcze innych – zwyczajna lekkomyślność. Obecnie wielu ludzi podchodzi na przykład niezbyt rozważnie do kwestii zaciąganych przez siebie kredytów, co prowadzi do prawdziwej pułapki zadłużenia – a skuteczne i szybkie wyjście z czegoś takiego jest właściwie niemożliwe. Z tego też powodu warto wiedzieć o tym, że mimo wszystko współczesny rynek finansowy może nam zaoferować wiele rozwiązań pozwalających na wyjście z takich problemów i znaczne polepszenie swojej sytuacji. Są one bardzo zróżnicowane i często dostosowane do konkretnych grup klientów, zatem musimy wybrać wśród nich coś, co będzie pasowało do naszych indywidualnych potrzeb.

Kredyty dla osób zadłużonych i w złej sytuacji finansowej

Kłopoty finansowe? Żaden bank nie chce nawiązać z nami współpracy i udzielić nam odpowiedniego kredytu? Takie sytuacje nie należą niestety do rzadkości, bowiem musi zmagać się z nimi całe mnóstwo ludzi. Głównym problemem jest tutaj zdolność kredytowa, a raczej konieczność jej wykazania w czasie nawiązywania współpracy z danym bankiem. W sytuacji, gdy nie posiadamy akurat stałej pracy i nie możemy wykazać odpowiednich zarobków, to nie będziemy mieli praktycznie żadnych szans na zdobycie takiego kredytu. Oprócz tego banki raczej nie nawiązują współpracy z osobami, które mają już jakiekolwiek inne zobowiązania finansowe – z tego też powodu wyjście z pułapki zadłużenia za pomocą nowych kredytów będzie raczej niemożliwe. Ratunkiem mogą tutaj być specjalne pożyczki pozabankowe, cieszące się aktualnie sporą popularnością w naszym kraju; jak sama nazwa wskazuje, nie są one udzielane przez banki, przez co nie będziemy musieli przejmować się przy nich jakimikolwiek procedurami bankowymi. Jest to bardzo ważną ich cechą, bowiem dzięki temu mogą z nich skorzystać nawet osoby, które nie posiadają żadnej zdolności kredytowej. Warto jednak pamiętać o tym, że można je zaciągnąć jedynie na stosunkowo krótki czas, a jakiekolwiek opóźnienia w ich spłacaniu prowadzą do sporych kar i jeszcze poważniejszych problemów finansowych. Mogą one zatem być bardzo pomocne, ale równocześnie musimy podchodzić do nich w rozsądny sposób, bowiem w przeciwnym wypadku jeszcze bardziej sobie zaszkodzimy.

Kredyty konsolidacyjne

Inne rozwiązania finansowe znajdą również osoby, które zmagają się ze zbyt dużą ilością zobowiązań finansowych, zaciągniętych w przynajmniej kilku różnych instytucjach. Do najważniejszych z nich należą tak zwane kredyty konsolidacyjne, oferowane obecnie przez większość dobrych banków w Polsce. Mówiąc ogólnie, udzielając nam takiego kredytu bank wykupuje wszystkie nasze dotychczasowe długi i konsoliduje je w jeden kredyt. Jakie korzyści mogą z tego wynikać? Przede wszystkim, spłacanie jednego większego długu jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze niż zajmowanie się kilkoma różnymi zobowiązaniami tego typu – pozwala nam to na skuteczniejsze zaplanowanie całego swojego osobistego budżetu. Oprócz tego banki oferują zazwyczaj w tej kwestii bardzo dogodne warunki; jeśli trafimy na odpowiednią ofertę, to będziemy mogli na przykład oczekiwać korzystniejszego oprocentowania czy atrakcyjniejszych rat.

Jak uniknąć takich problemów?

Oczywiście, najlepszym sposobem na skuteczną walkę z problemami finansowymi jest ich unikanie. Nie jest to rzecz jasna nic prostego, ale jeśli podejdziemy do tego we właściwy sposób, to będziemy mogli naprawdę dobrze pokierować całym swoim budżetem. Oto kilka podstawowych rad:
– Zacznij oszczędzać swoje pieniądze. Obecnie nie jest to nic trudnego, bowiem w ofercie właściwie każdego banku znajdziemy specjalne konta oszczędnościowe które znacznie nam to ułatwią i przy okazji dadzą nam w tej kwestii wiele ciekawych możliwości. Nie musimy naturalnie odkładać żadnych ogromnych sum; nawet z pozoru niewiele znaczące oszczędności będą niesamowicie wręcz pomocne w sytuacji, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy tej natury.
– Uważaj na zbyt atrakcyjne oferty kredytowe. Nie od dziś wiadomo, że głównym celem działalności każdego banku jest maksymalne zwiększenie swoich zysków; z tego też powodu na rynku spotkamy się z ogromnym wyborem niezwykle atrakcyjnych ofert kredytowych. Sprawia to, że dość łatwo jest wpaść tutaj w prawdziwą pułapkę zadłużenia – wielu ludzi dość bezmyślnie zaciąga kolejne zobowiązania tego typu, nawet nie zauważając momentu, w którym staje się to naprawdę poważnym problemem.
Jak już powiedzieliśmy, czasami takie problemy są oczywiście niemożliwe do uniknięcia, zatem nie zawsze mamy na nie realny wpływ. Równocześnie jednak istnieje wiele rzeczy które możemy zrobić, aby znacznie zminimalizować takie ryzyko.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>