Jak poradzić sobie z problemem nagłego niedoboru gotówki?

Choć bardzo często wydaje się nam, że dość dobrze zarządzamy domowym budżetem, życie potrafi nas zaskoczyć i udowodnić, że nie jest to wcale aż tak pewne. Niemal każdy z nas przynajmniej raz zetknął się z nieoczekiwanym wydatkiem, który zmusił nas do zastanowienia się nad tym, czy nie moglibyśmy znaleźć dodatkowych źródeł finansowania. Osoby, które do tej pory nie miały takiego problemu mogą być przy tym pewne, że doświadczą go jeśli nie w bliższej to w dalszej przyszłości. Jak wówczas postępować?

Pomysł pierwszy – ograniczenie wydatków
Problemy finansowe zazwyczaj pojawiają się nieoczekiwanie. Nagle odkrywamy, że zbyt mało miejsc w przedszkolach zmusi nas do skorzystania z pomocy opiekunki, poważne problemy zdrowotne będą możliwe do wyleczenia przede wszystkim wówczas, gdy skorzystamy z prywatnej służby zdrowia, a kolejna awaria samochodu będzie ostatnią, którą jest w stanie znieść wysłużony pojazd. Pierwszym krokiem, jaki wówczas podejmujemy jest próba ograniczenia wydatków, już od dawna mówi się bowiem o tym, że nie ma takiego budżetu rodzinnego, który nie mógłby być planowany jeszcze lepiej niż do tej pory.
W wielu przypadkach takie postępowanie nie tylko jest wskazane, ale również charakteryzuje je wysoka skuteczność, nie brakuje bowiem osób, które właśnie w takiej sytuacji przekonują się o tym, jak duże możliwości otwiera przed nimi domowy budżet. Niestety, gdy czekają nas znacznie bardziej złożone wydatki, a nowa sytuacja wymaga od nas większego zaangażowania w życie rodzinne a mniejszego w zawodowe, może okazać się, że analiza domowego budżetu i wprowadzenie korekt nie będą działaniami wystarczającymi.

Pomysł drugi – kredyt gotówkowy
W przypadku nieoczekiwanych wydatków pomóc może nam bank macierzysty oraz konkurujące z nim instytucje działające na polskim rynku usług bankowych. Jedną z najciekawszych oferowanych przez nie ofert jest kredyt gotówkowy, pozwala on bowiem na uzyskanie wsparcia finansowego bez konieczności przekazywania pod zastaw części naszego majątku. Bank nie oczekuje od nas hipoteki w postaci nieruchomości, samochodu lub innych części naszego majątku trwałego, a warunki na jakich przyznaje nam wsparcie są na tyle korzystne, że nawet w obliczu poważnych wydatków możemy pomyśleć o skorzystaniu z nich.
Niestety, jeśli mówimy o naprawdę poważnych wydatkach może okazać się, że oferta banku nie jest aż tak atrakcyjna, jak mogłoby się to nam wydawać. Najpoważniejszy problem związany jest z czasem oczekiwania na nią, nie można bowiem zapominać o tym, że formalności związane z otrzymaniem kredytu gotówkowego bywają dość skomplikowane. Banki starają się upraszczać je zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą ich stali klienci, należy jednak liczyć się z tym, że wsparcia wcale nie otrzymamy tak szybko, jak tego oczekujemy. W sytuacji, w której każdy dzień ma znaczenie może być to problem trudny do ignorowania.
Innym problemem jest dość wysoki poziom rygorystyczności charakterystyczny dla kolejnych banków. Osoby, które liczą na kredyt gotówkowy są poddawane starannej analizie, pod uwagę brane są przy tym nie tylko ich dochody oraz źródła tychże, ale także wydatki, które nie zawsze możemy określić mianem niewielkich. Duże znaczenie ma również dotychczasowa historia kredytowa, okazuje się przy tym, że zaufaniem nie są darzone nie tylko te osoby, które wcześniej miały problemy z terminową spłatą zobowiązań, ale i te, które nie zaciągały ich do tej pory. Historię kredytową można dość szybko poprawić decydując się na zakupy ratalne, gdy jednak stajemy w obliczu nagłych wydatków, nie mamy już czasu na podejmowanie tego rodzaju działań.

Pomysł trzeci – pożyczka gotówkowa
Jeszcze nie ta dawno możliwość zaciągnięcia pożyczki gotówkowej była przez nas postrzegana jako rozwiązanie, do którego warto odwołać się jedynie wówczas, gdy wszystkie inne środki pozyskania gotówki zawiodą. I dziś nie brakuje osób uważających, że lepiej nie mieć nic wspólnego z pozabankowymi instytucjami finansowymi, ich głos jest jednak coraz słabiej słyszalny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pożyczkodawcy potrafią przekonać nas do swoich usług, a ich wsparcie jest szczególnie atrakcyjne właśnie w sytuacji, w której czas przestaje być naszym sprzymierzeńcem.
Argumentem przemawiającym za wyborem takiej drogi jest przede wszystkim oszczędność czasu. Gdy pieniądze potrzebne są nam natychmiast mamy świadomość tego, że każdy dzień zwłoki pogarsza nasze położenie. Możemy czekać na przyznanie kredytu gotówkowego, nie mamy jednak pewności, czy w chwili, w której to nastąpi, nadal będzie on wystarczający. Tymczasem w przypadku pożyczki gotówkowej możemy mówić o wsparciu, które czeka na nas niemal natychmiast po złożeniu wniosku, czasem nawet po kilkudziesięciu minutach. Pieniądze trafiają więc na nasze konto dokładnie w tym momencie, w którym ich najbardziej potrzebujemy.
Pożyczkodawca jest wartościowym partnerem również dlatego, że nie obciąża nas formalnościami oferując wsparcie, które może być przeznaczone na dowolny cel. Dzięki temu możemy koncentrować się na tym, co naprawdę ważne, a nie na kwestiach pobocznych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>