Dla kogo kredyt gotówkowy?

Mimo tego, że nikt nie lubi się zadłużać, to coraz większa liczba Polaków sięga po kolejne zobowiązania kredytowe. Jak się okazuje najchętniej sięgamy po kredyty gotówkowe. Specyfika tych kredytów oraz stosunkowo prosta droga ich przyznawania sprawiają, że kredyty gotówkowe zaciągane są coraz częściej.

Popularność kredytów gotówkowych rośnie i nie ma się czemu dziwić. Zwiększają się potrzeby konsumpcyjne Polaków, a niestety pensje nie rosną. Uzupełnieniem pensji i zastrzykiem dla budżetu stały się więc kredyty gotówkowe. Niewątpliwą zaletą kredytów gotówkowych jest to, że nie są to kredyty celowe. Bank nie pyta w jaki sposób planujemy wydać pozyskaną kwotę ani na co. Pieniędzmi pozyskanymi z kredytu gotówkowego możemy więc dowolnie dysponować. Instytucjami uprawnionymi do udzielania kredytów gotówkowych są jedynie banki oraz SKOKI. Nie należy więc łapać się na „kredyty gotówkowe” udzielane przez parabanki i inne instytucje pozabankowe. Kredyty gotówkowe są z reguły kredytami krótkoterminowymi. Zazwyczaj nie wymagają zabezpieczeń. Jeśli już to bank wymaga weksla lub żyranta.

Wzięcie kredytu gotówkowego nie jest obecnie problemem,. Jeśli posiadamy stały dochód, mamy pozytywną historię w BIK, nie figurujemy w KRD to nie powinno być żadnego problemu. Kredyty gotówkowe udzielane są osobom fizycznym posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych. Wystarczy by miały one miejsce zamieszkania w kraju oraz stałe dochody. Dochody uzyskiwane mogą być z różnych źródeł – najczęściej jest to świadczona praca, renta, emerytura, własna działalność lub inne udokumentowane źródło. Dodatkowym warunkiem otrzymania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. O kredyt gotówkowy można starać się zarówno osobiście w placówce banku jak i przez Internet. Rozpatrzenie wniosku o przyznanie kredytu gotówkowe zazwyczaj nie trwa dłużej niż 24 h.

Kredyty gotówkowe należą do grupy kredytów konsumenckich. Od strony prawnej reguluje Prawo bankowe oraz Ustawa o kredycie konsumenckim. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Przede wszystkim to, iż ma prawo odstąpić od umowy kredytu w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy, bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Wystarczy wypowiedzieć umowę i zwrócić otrzymaną kwotę. Zgodnie z ustawą kredytobiorcy przysługuje również prawo do całkowitej spłaty kredytu, w dowolnym momencie umowy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Maksymalna kwotą udzielanych obecnie kredytów gotówkowych jest 150 tyś zł. Maksymalny okres spłaty to 10 lat. Kredyty gotówkowe są obecnie najwyżej oprocentowaną formą kredytów. Dodatkowo z udzieleniem kredytu wiążą się prowizje i dodatkowe opłaty około kredytowe. Często także obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenie na życie oraz od utraty pracy. Mimo tych wszystkich opłat RRSO kredytów gotówkowych nadal pozostaje dużo niższe niż pożyczek udzielanych przez firmy pozabankowe. W wielu bankach spotkać można kredyty gotówkowe udzielne na promocyjnych warunkach. Najczęściej jednak związane jest to z wykupieniem innej usługi banku takiej jak np. krata kredytowa lub ROR.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę o kredyt gotówkowy? Przede wszystkim na wspomniane RRSO czyli całkowity koszt kredyty, który będziemy musieli ponieść. Koszt ten uwzględnia wszystkie opłaty związane z kredytem, np. prowizje, opłaty, koszty dodatkowe. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić inne parametry umowy – rzeczywisty koszt kredytu, oprocentowanie nominalne, stopy procentowe, prowizje. Dobrze jest również zapoznać się z możliwością udzielenie przez bank tzw. wakacji kredytowych oraz postępowaniem w przypadku trudności ze spłatą rat. Szczegółowa analiza podpisywanej umowy może uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Mimo wszystkich opłat związanych z udzieleniem kredytu gotówkowe, w wielu wypadkach kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie. Remont, wycieczka czy nawet zakup auta – kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel (z wyłączeniem przeznaczenia ich na wydatki powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą). Uprawnionych do powzięcia takiego zobowiązania jest obecnie ok. 70% Polaków.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>