Charakterystyka pożyczki hipotecznej

Zdecydowana większość instytucji udzielających wsparcia w postaci kredytów i pożyczek gotówkowych ogranicza się do niewielkich kwot. Stosunkowo najłatwiej jest pozyskać wsparcie o wartości kilkuset złotych, im zaś potrzebna nam kwota jest wyższa, tym bardziej skomplikowana jest próba wejścia w jej posiadanie. Czy zatem oznacza to, że marzenie o podróży życia, opłaceniu studiów zagranicznych lub kupnie jachtu nigdy nie zostanie przez nas zrealizowane tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie uzbierać kwoty, która byłaby w takim przypadku niezbędna? Na szczęście, nie musimy obawiać się o taką ewentualność, z pomocą przychodzi nam bowiem pożyczka hipoteczna.

Czym charakteryzuje się pożyczka hipoteczna?
Osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z pożyczki hipotecznej zwracają uwagę przede wszystkim na jej niskie oprocentowanie. Można porównać je z tym, z którym mamy do czynienia decydując się na kredyt hipoteczny, jest przy tym zdecydowanie niższe niż wówczas, gdy myślimy o klasycznym kredycie gotówkowym. To jednak nie atrakcyjne oprocentowanie jest tym, co wyróżnia pożyczkę hipoteczną na rynku usług finansowych. Jej znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim forma zabezpieczenia, podobnie bowiem, jak ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego jest nią nieruchomość, która nie została w żaden sposób obciążona przez swojego właściciela.
W praktyce oznacza to, że instytucja udzielająca pożyczki hipotecznej ma pewność, że odzyska pieniądze przekazane swojemu klientowi. Idealna jest sytuacja, w której nastąpi to w efekcie spłacanych regularnie rat, gdy jednak pojawią się poważniejsze problemy z ich egzekwowaniem, a dalsza współpraca z dłużnikiem przestanie być możliwa, rozwiązaniem okaże się odzyskanie nieruchomości, która była gwarantem wsparcia.

Zalety pożyczki hipotecznej
Osoby prognozujące łatwiejsze życie z pomocną pożyczką hipoteczną zwracają uwagę przede wszystkim na to, że starając się o nią nie musimy wyjaśniać, jak chcemy wykorzystać nasze pieniądze. Może być to kwota wykorzystana na wakacyjny wyjazd, mogą być to jednak również środki finansowe, za pomocą których możliwe stanie się sfinansowanie zabiegu ratującego nasze zdrowie. Współpracująca z nami instytucja finansowa ma pewność, że w przypadku niesumienności swojego klienta będzie mogła dysponować częścią jego majątku, nie musi więc uzależniać wypłaty środków finansowych od tego, czy ich przeznaczenie jej odpowiada.
Nie można zapomnieć także o stosunkowo niskich kosztach pożyczki hipotecznej. Wspomniano już, że często są one porównywalne z tymi, jakie ponosi się decydując się na kredyt hipoteczny, nie trzeba więc obawiać się, że konieczność spłaty bardzo wysokich rat stawi pod znakiem za pytania zasadność decyzji o poszukiwaniu wsparcia finansowego. Oczywiście, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku szeregu innych produktów finansowych, oferty poszczególnych instytucji mogą w istotny sposób różnić się między sobą, jeśli więc chcemy mieć pewność, że zaciągamy pożyczkę naprawdę opłacalną, powinniśmy porównać przynajmniej kilka z nich.
Osoby, które decydują się na skorzystanie z tego rozwiązania chwalą również możliwość wywiązywania się z niego przez dość długi czas. Tak kredyt, jak i pożyczka gotówkowa wymaga od nas niemałej mobilizacji, spłata rat nie może bowiem przeciągać się. W przypadku pożyczki hipotecznej przyznające ją instytucje są znacznie bardziej liberalne, jeśli więc potrzebne są nam większe kwoty możemy mieć pewność, że będzie nam wolno spłacać je nawet przez kilkanaście lat. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kredytów hipotecznych, oznaczać to będzie wzrost rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, wiele osób jest jednak w stanie stawić czoła tej niedogodności ciesząc się z tego, że same raty nie będą zbyt wysokie.

Niedostatki pożyczki hipotecznej
Niewiele osób wierzy w istnienie idealnych produktów finansowych, dla nikogo zaskoczeniem nie jest więc to, że również pożyczka hipoteczna ma określone niedociągnięcia. Jednym z najpoważniejszych jest czas oczekiwania na jej przyznanie, w przeciwieństwie do klasycznej pożyczki gotówkowej nie możemy bowiem spodziewać się, że środki finansowe otrzymamy natychmiast, gdy tylko będą nam one potrzebne. Wynika to jednak nie z opieszałości pożyczkodawcy, ale przede wszystkim z charakteru tego produktu. Skoro kluczowe znaczenie ma nieobciążona hipoteką nieruchomość, konieczne jest sprawdzenie, czy możliwości klienta ubiegającego się o tego rodzaju wsparcie są rzeczywiście tak duże, jak można byłoby sądzić z jego deklaracji. Może się zatem okazać, że oczekiwanie na wypłatę środków finansowych będzie trwało nawet kilka tygodni.
Niekiedy okazuje się także, że problemem może być zbyt wysoka kwota minimalna takiego wsparcia. Wiele osób zastanawia się nad pożyczką hipoteczną jako ciekawą alternatywą dla kredytu gotówkowego, gdy jednak okazuje się, jak poważne zobowiązanie należy wziąć na swoje barki, aby ją otrzymać, nie brakuje klientów rezygnujących z takiej formy pomocy. Warto zwracać uwagę i na koszty dodatkowe pożyczki hipotecznej, często są one bowiem znacznie wyższe niż w przypadku innych produktów bankowych o podobnym przeznaczeniu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>