To, czy mamy do czynienia z dużym, czy też niewielkim przedsiębiorstwem często nie ma znaczenia. Każdej firmie potrzebne są często dodatkowe pieniądze i w każdej jej właściciele i pracownicy zdają sobie sprawę z tego, ze im szybciej nadejdzie pomoc, tym lepiej. Jakie są szanse na uzyskanie wartościowego produktu finansowego z tego zakresu?
Kredyty inwestycyjne
Zdecydowana większość przedsiębiorców dodatkowych środków finansowych potrzebuje przede wszystkim wówczas, gdy myśli o rozwoju. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazują się kredyty inwestycyjne przyznawane przez zdecydowaną większość polskich banków. Wsparcie tego rodzaju może być udzielane nie tylko wówczas, gdy mamy w planie budowę nowych obiektów przemysłowych. Kredyt inwestycyjny pozwala też na finansowanie działań związanych z restrukturyzacją, a także tych, które są podejmowane wówczas, gdy chcemy wyposażyć firmę dokupując choćby sprzęt komputerowy.
Uzyskanie takiego wsparcia nie jest trudne, nie można jednak liczyć na nie bez uprzedniego przygotowania. Zazwyczaj najtrudniejszym jego elementem jest stworzenie biznes planu, to bowiem właśnie on w dużej mierze decyduje o tym, czy bank uzna nas projekt za warty zrealizowania. Starając się o tego rodzaju kredyt warto pamiętać i o tym, że banki nie lubią zbyt długo czekać na jego spłatę. Zazwyczaj mówimy w tym kontekście o okresie sięgającym od roku do piętnastu lat, choć często możemy liczyć na duży liberalizm związany z czasem spłaty kolejnych rat. Kredyt jest związany z inwestycjami, które mogą mieć wpływ na firmowe zyski dopiero po określonym czasie, pracownicy banku muszą więc zachować elastyczność.
Kredyt obrotowy
Idealna byłaby sytuacja, w której o pieniądze nasza firma wnioskowałaby jedynie wówczas, gdy przygotowywalibyśmy się do nowych inwestycji. Niestety, bardzo często okazuje się, że wsparcia finansowego wymaga jej bieżąca działalność. Co ważne, zazwyczaj nie stanowi to wcale dowodu na to, że firma jest zarządzana w niewłaściwy sposób. Przeciwnie, jest to raczej konsekwencja naturalnych opóźnień związanych już choćby z tym, że sam klient ma określony czas, który musi zużyć na zapłacenie wystawionej przez nas faktury. W takiej sytuacji nie możemy liczyć na kredyt inwestycyjny, rozwiązaniem, które powinno nas zainteresować okazuje się jednak kredyt obrotowy.
Nazwa kredytu znakomicie oddaje jego specyfikę, wysokość kredytu obrotowego jest bowiem w dużej mierze uzależniona od tego, jaka jest wysokość oraz częstotliwość obrotów, które pojawiają się na firmowym rachunku naszego przedsiębiorstwa. Bank bierze też pod uwagę kondycję ekonomiczną firmy starającej się o tego rodzaju wsparcie i często stawia przed nią dodatkowe zadania (na przykład obowiązek realizowania sprzedaży na określonym poziomie) uzależniając wypłatę pieniędzy od ich realizacji. Decydując się na kredyt obrotowy warto pamiętać o tym, że może być on spłacany nie tylko jednorazowo, ale i w ratach, co miesiąc bank nalicza jednak odsetki związane z korzystaniem z niego. Oprocentowanie nominalne waha się od 5 do 10 procent, bankom nieobce są jednak dodatkowe koszty, które nakłada się na przedsiębiorców zainteresowanych wsparciem tego rodzaju.
Kredyt w rachunku bieżącym
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku klientów indywidualnych, również firmy mogą liczyć na możliwość korzystania z kredytu w rachunku bieżącym. Jest to limit debetowy, którego wielkość oraz czas trwania jest określana przez klienta i bank w umowie. Najważniejszym kryterium jest tu wysokość obrotów firmy, należy jednak liczyć się i z tym, że sam kredyt w rachunku bieżącym nie zostanie nam przyznany natychmiast. Zwykle bank wstrzymuje się z tą decyzją przez pewien czas (na ogół są to trzy miesiące) obserwując konto firmowe przedsiębiorstwa wnioskującego o tego rodzaju wsparcie. Na ogół kredyt tego rodzaju przyznawany jest na rok, charakterystyczne dla niego jest przy tym to, że naliczane co miesiąc odsetki odnoszą się do faktycznego zadłużenia. Warto pamiętać i o tym, że wspomniane zadłużenie jest obniżane przez wszystkie wpływy trafiające na konto. Kredyt w rachunku bieżącym często bywa odnawiany, bank nie ingeruje przy tym w sposób, w jaki przedsiębiorca korzysta ze stwarzanych przed nim możliwości.
Pożyczka pozabankowa dla firm
Polscy przedsiębiorcy nie mają powodów do narzekania, mogą korzystać bowiem z dość bogatego wachlarza usług bankowych przygotowanych z myślą o nich. Okazuje się przy tym, że często zyskują szansę na wartościowe wsparcie także wówczas, gdy zwracają się ku pozabankowym instytucjom finansowym. Pomocna pożyczka dla firm ciągle charakteryzuje się wyższą rzeczywistą roczną stopą oprocentowania niż kredyt bankowy, jej niekwestionowanym atutem jest jednak to, że nie trzeba czekać zbyt długo na jej przyznanie. Okazuje się przy tym, że wcale nie musi dotyczyć małej kwoty, z powodzeniem może więc pomóc w finansowaniu inwestycji, które mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa. Trudno nie zgodzić się z tym, że sama nie jest najlepszym sposobem wspierania firm, znakomicie sprawdza się jednak jako uzupełnienie wsparcia ze strony banków.