Kredyt obrotowy dla firm

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na założenie firmy. Własna działalność gospodarcza daje poczucie stabilności i pozwala na rozwój biegnący w wymarzonym kierunku. Niezależność związaną z prowadzeniem własnego biznesu docenia znaczna część Polaków.

Widać to wyraźnie w tegorocznych statystykach dotyczących rejestracji nowych firm w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym:

W styczniu 2015 r. działalność rozpoczęło 25 509 firm (w tym 3633 w KRS).

W lutym 2015 r. działalność rozpoczęły 21 959 firm (w tym 4009 w KRS).

W marcu 2015 r. działalność rozpoczęły 25 161 firm (w tym 4337 w KRS).

W kwietniu 2015 r. działalność rozpoczęły 26 010 firmy (w tym 3901 w KRS).

W maju 2015 r. działalność rozpoczęło 25 568 firmy (w tym 3957 w KRS).

W czerwcu 2015 r. działalność rozpoczęło 26 752 firm (w tym 3829 w KRS).

W lipcu 2015 r. działalność rozpoczęło 25 176 firm (w tym 3271 w KRS).

W sierpniu 2015 r. działalność rozpoczęło 21 739 firm (w tym 3231 w KRS).

*https://danepubliczne.gov.pl/dataset/informacja_o_ilosci_wnioskow_zlozonych_w_ceidg

Z płynnością finansową młodych firm (ale nie tylko młodych) bywa różnie, Dlatego spory odsetek firm decyduje się na wsparcie działalności poprzez kredyt. Jednym z najpopularniejszych produktów kredytowych, po które sięgają firmy, jest kredyt obrotowy. Analitycy finansowi twierdzą, iż z przysłowiową świecą szukać można firmy, która nie korzystała z tego typu rozwiązania. Podkreślają również, że mimo tego, iż po kredyt ten często sięgają nowe firmy, to również przedsiębiorcy z dłuższym stażem korzystają z z kredytów obrotowych.

Kredy obrotowy jest kredytem dla firm, który wykorzystany może zostać do ich bieżącej działalności. Tego typu kredyt często sprawdza się w sytuacjach kryzysowych, może być bowiem przydatny np. do wypłaty wynagrodzeń, zakupu surowców, rozliczeń z Urzędem Skarbowym tudzież do regulowania wielu innych kwestii finansowych powiązanych z działalnością firmy. Płynność finansowa firmy może zostać zachwiana prze bardzo wiele czynników. Nie tylko od zysków, które osiąga, ale także m.in. od relacji z klientami firmy (i związaną z tym terminowością regulowania zobowiązań za wykonane usługi). Nawet, gdy kondycja firmy nie jest najlepsza, kredyt obrotowy daje jej szansę na jej poprawę.

Kredyt obrotowy nazywany jest również kredytem odnawialnym. Polega on na tym, iż na rachunku firmowym zostaje przyznany limit środków do wykorzystania. Z limitu tego firma korzystać może w trakcie trwania umowy kredytowej. Kolejne wpływy odnotowane na rachunku firmowym pomniejszają zadłużenie i powodują, że kwota kredytu pozostająca do dyspozycji firmy, zwiększa się. Oprocentowaniu podlega tylko wykorzystana kwota kredytu (czyli limit debetowy). W niektórych bankach dopuszczalna jest jednorazowa spłata całego zobowiązania, w określonym terminie. Kredyty obrotowe są z założenia kredytami krótkoterminowymi. Najczęściej czas spłaty takiego kredytu wynosi rok. Niemniej jednak bank każdorazowo analizuje sytuację firmy, której udziela kredytu, i może podjąć decyzję o dłuższym terminie spłaty takiego zobowiązania.

W gestii banku pozostaje wymagalność zabezpieczenia kredytu obrotowego. Są na rynku banki, które takich zabezpieczeń nie wymagają, jednak znaczna większość wymaga takich zabezpieczeń oraz udokumentowanej historii dochodowej. Dlatego jak wspominaliśmy na początku, na kredyt ten mogą liczyć firmy młode, ale raczej nie te nowopowstające.

Jakie są zalety kredytu obrotowego? Niewątpliwie jest do stała dostępność środków finansowych na koncie. Firma w razie potrzeby ma możliwość wykorzystania dowolnej kwoty w zakresie przyznanego jej limitu kredytowego. Najczęściej procedura przyznania takiego kredytu jest szybka i pozbawiona zbędnych formalności, co oznacza, że starać się o taki kredyt można w awaryjnej sytuacji, gdy pilnie musimy uregulować zobowiązania. Zaletą kredytu obrotowego jest również to, iż limit kredytowy zostaje indywidualnie ustalony dla każdej firmy, w zależności od zdolności spłaty takiego zobowiązania.

Nie ma jednak produktów finansowych, które nie miałyby minusów. Tak jest też w przypadku kredytu obrotowego. Kredyt ten jest stosunkowo wysokooprocentowany. Analitycy finansowi przypominają, iż w 2014 roku wahało się ono między 8,67% a15,29% w skali roku. Nie można również zapomnieć o prowizji, którą banki pobierają za udzielenie takiego kredytu. Czasami dochodzi jeszcze opłata za rozpatrzenie wniosku, opłata za podwyższenia limitu kredytowego, opłata za niewykorzystanie kwoty itp.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>