Jak wybrać ROR dla siebie?

Konto osobiste ma dziś prawie 80% Polaków. Korzystamy z niego często i chętnie. I chyba mało kto wyobraża sobie współczesną egzystencję bez konta osobistego. Konto osobiste to inaczej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Służy on do wykonywania różnego rodzaju operacji bankowych. Na rachunek bieżący wpływają nasze dochody – pensja, stypendium czy emerytura.

Przy pomocy tegoż konta rozdysponowujemy nasze środki – na zakupy, opłaty eksploatacyjne, spłatę zobowiązań. Praktycznie nieograniczona liczba transakcji możliwych do wykonania sprawia, że konto jest dziś naszym portfelem. Oferta banków w zakresie kont osobistych jest szczególnie szeroka. Jak wybrać najkorzystniejsza dla nas opcję rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego? Na co zwrócić uwagę?

Polacy mają jasno sprecyzowane oczekiwania wobec kont osobistych. Dla większości konto takie powinno być bezpłatne, łatwe w obsłudze, z darmowymi przelewami, bankomatami, kartą debetową, a także najlepiej by było dodatkowo oprocentowane. Czy jest bank, który zapewni te wszystkie opcje? Raczej nie. Jednakże warto przeanalizować swoje oczekiwania i potrzeby, a następnie sięgnąć po ofertę banku, która będzie nam najbardziej odpowiadała.

Wybierając konto warto zwrócić uwagę na placówki, którymi dysponuje bank. Jeśli przyjdzie nam dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów do banku, tylko po to by wypłacić pieniądze czy zlecić przelew, będzie to co najmniej uciążliwe. Każdy bank ma na swojej stronie www aktualną listę placówek. Banki starają się docierać do klientów w nawet najmniejszych miejscowościach, jednak nie zawsze się to udaje. Sprawdź, które banki będą posiadały placówki najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Kwestia ilości placówek pozostanie trochę mniej istotna, jeśli nastawiamy się na bankowość internetową oraz mobilną. Obecnie większość banków ma w swojej ofercie te usługi. Wygodne korzystanie z konta przez Internet czy smartfon to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Warto sprawdzić czy bank, którym jesteś zainteresowany, ma takie usługi w ofercie. Jeśli jesteś człowiekiem zabieganym, a jednocześnie „mobilnym” i otwartym na nowe technologie, sprawdź również czy bank obsługuje aplikacje związane z płatnościami mobilnymi.

Coraz więcej banków oferuje prowadzenie konta osobistego za darmo. Za darmo jest najczęściej jednak wyłącznie sam fakt posiadania konta. Często dochodzą do tego opłaty związane z różnymi operacjami, które odbywają się w ramach rachunku (np. za przelewy wychodzące) lub też konto będzie faktycznie bez opłat tylko, jeśli w jakiś sposób na to „zapracujemy” – wykonamy określoną liczbę transakcji kartą debetową lub co miesiąc na konto będzie wpływała nasza pensja. Koniecznie należy sprawdzić więc co faktycznie kryje się pod magicznym „0 zł” i dowiedzieć się czy będziemy w stanie spełnić warunki bezpłatnego prowadzenia rachunku.

Przelewy są najpopularniejszą usługą, która wykonywana jest w ramach obsługi rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. W ten sposób regulujemy należności za różnego typu towary czy usługi oraz spłacamy inne swoje zobowiązania. Dobrze by było, by przelewy były więc usługa darmową. Sprawdzić należy cennik przelewów internetowych oraz przelewów zlecanych w oddziale banku – często różnica cen między nimi wynosi kilkanaście złotych. Dowiedz się również czy bank oferuje opcję przelewów ekspresowych oraz ile będziesz musiał zapłacić za przelew natychmiastowy.

Do rachunków osobistych zazwyczaj dołączana jest karta debetowa. Jej posiadanie nie jest rzecz jasna obowiązkowe, jednak karta taka zdecydowanie ułatwia regulowanie bieżących płatności w systemie bezgotówkowym. Obsługa karty płatniczej jest często płatna. Jednak banki oferują darmowe korzystanie z tej usługi klientom, którzy często z niej korzystają. Z kartą debetową powiązana jest również usługa wypłat z bankomatów. Najlepiej, by opcja ta była również bezpłatna. Dokładnie przeanalizuj, za które bankomaty w kraju będziesz musiał zapłacić, a za które nie. Sprawdź także, co w przypadku wypłat z bankomatów za granicą.

Porównując te wyżej wymienione parametry kont, a także te dodatkowe, o których nie wspomnieliśmy (np. oprocentowanie ROR), mamy szansę na to by racjonalnie wybrać ofertę, która będzie najbardziej dopasowana do naszych potrzeb.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>